Haber Merkezi

Avrupa Birliği’nden Ardahan’a dev destek

Avrupa Birliği’nden Ardahan’a dev destek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük ili olan Ardahan’daki Yalnızçam Dağı’na Avrupa Birliği desteğinde yapılacak, 3 kilometrelik modern telesiyej hattına sahip 6,2 milyon avroluk turizm projesiyle bölge cazibe merkezi haline getirilecek.

Doğu Anadolu ile Karadeniz bölgeleri sınırındaki Kafkaslar’da yer alan Ardahan’daki Yalnızçam Dağı’na, AB desteğinde modern bir kayak tesisi yapılması kararlaştırıldı. Projenin yapımına kısa sürede başlanacak. Türkiye’nin en modern telesiyej projesi olacağı belirtilen, projesi onaylanan ve yıl sonunda tamamlanması planlanan proje ile kentin turizm ve istihdam kapasitesinin artırılması ve bölgenin dört mevsim cazip hale getirilmesi hedefleniyor.

ardahan

AVRUPA’YA ÖRNEK OLACAK PROJE

Özellikle üstü kapalı telesiyej ile dağa çıkmasına olanak sağlaması açısından Avrupa’ya örnek olacak proje çerçevesinde, proje ortakları Ardahan İl Özel İdaresi ve ATC şirketi değerlendirme toplantısı yaptı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Anıl Aksel, ATC Şirket Sorumlusu Nezih İşçi, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci ile ilgililerin de katıldığı toplantıda, projeye ilişkin son değerlendirmeler yapıldı.

kış tatili

İSTİHDAMA YENİ KAPI

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Anıl Aksel, toplantı sorası yaptığı açıklamada Yalnızçam Kayak Tesisleri’ndeki projenin önemine işaret etti. Projenin, maliyeti 6,2 milyon avro olan büyük bir turizm yatırımı olduğunu belirten Aksel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yatırımın iki ayrı bileşeni var. Birincisi teknik yardım, ikincisi telesiyej hattının yapımı. Projedeki ana amaç, yereldeki turizm potansiyeli için güçlenme sağlamak. Özellikle uzunluğu açısından dünyadaki en önemli telesiyej hatlarından birini burada yapacağız, 3 kilometrelik uzunluğu olacak. Son teknoloji kullanılacak bu hatta dünyada mekanik hatlar üzerinde ne varsa, teknolojik anlamda o kullanılacak. Proje, ilimizin güçlenmesi ve istihdamı anlamında yeni kapı açılması için imkan oluşturacak. Proje, Avrupa’da bile örnek olacak. Şimdiye kadar böyle bir projenin AB tarafından finanse edildiğine şahit olmadık. İnsanlar, üstü kapalı ve konforlu şekilde dağa çıkılabilecek.”

TURİZM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL

ATSO Başkanı Çetin Demirci de Ardahan’ın, hayvancılığın ardından en çok turizm potansiyeline sahip olduğuna işaret etti. Söz konusu yatırımın gelecekte Ardahan ve yörenin vizyonunu olacağına dikkati çeken Demirci, şunları kaydetti: “Bu tesisler bölgeye turizm açısından çok önemli potansiyel getirecek. Turizm açısından özellikle Karadeniz, komşumuz Gürcistan ve yakın ülkeler, bizim hedef pazarlarımız arasında. Buralarla rekabet değil, işbirliği mantığı ile hareket ederek, yöremize turizm alanında yatırımcı davet edeceğiz ve hedefimize de birlikte ulaşacağız. Ardahan’ın önü açık, hedefimize doğru ilerliyoruz.”

TAŞIMA VE KONFOR AÇISINDAN EN MODERN TELESİYEJ HATTI OLACAK

ATC şirketi sorumlusu Nezih İşçi ise, projenin yapımına başlamadan önce ilk olarak Yalnızçam Dağı’nın resimlerini çekip, buna göre bir çalışma yapacaklarını belirtti. Daha sonra strateji ve planlar geliştireceklerini söyleyen İşçi; “Yalnızçam’da yapacağımız mekanik taşıma sistemi, yani telesiyejin 3 kilometrelik uzunluğu olacak. Bu hatla oluşacak olan kayak pistleri de 4 kilometre uzunluğunda olacak. Biz şirket olarak yıllardır bu işin içindeyiz. Türkiye’nin hem taşıma, hem de konfor açısından en modern telesiyej hattı Ardahan’da olacak” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su