Haber Merkezi

Avrupa Birliği, Gürcistan ile vizeleri kaldırdı

Avrupa Birliği, Gürcistan ile vizeleri kaldırdı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Gürcistan vatandaşları, artık Schengen ülkelerine yapacakları seyahatlerde vizeden muaf olacak. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi dolayısıyla Brüksel’i ziyaret eden Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. Avrupa Birliği ve Gürcistan liderleri, vizelerin kaldırılmasını “tarihi” olarak niteledi.

Görüşme sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Donald Tusk, söz konusu gelişmenin özel olduğunu belirterek; “Uzun bir yolculuktu ama aynı zamanda bizi birbirimize yaklaştıran bir yolculuktu da. Ayrıca, bu yolculuğun Gürcistan’ın kendini reforme etmesi ve geliştirmesine de yardımcı olduğuna inanıyorum” dedi. Gürcistan’ın harika bir iş çıkardığını söyleyen Tusk; “Bugün herkes için tarihi bir gün ama özellikle de şu andan itibaren Schengen bölgesine serbestçe seyahat edebilecek olan Gürcüler için. Bu, iki taraf arasındaki ilişkileri daha da yakınlaştırmak için atılmış önemli bir adım” değerlendirmesinde bulundu.

Gürcistan

TAMAMEN İŞLEVSEL BİR YASAL VE KURUMSAL ÇERÇEVE BELGESİ

Başbakanı Kvirikaşvili de vizesiz seyahatin başlamasını “tarihi” olarak niteleyerek, sonucunun “ortak çabaların açık bir delili” olduğunu söyledi. Zorlu bir yolculuk yaptıklarını kaydeden Kvirikaşvili; “Vize serbestisi süreci ülkemize pozitif getirileri olan reformları gerçekleştirmek için itici güçtü. Tüm kriterleri yerine getirmenin bir sonucu olarak, sağlam ve tamamen işlevsel bir yasal ve kurumsal çerçeve belgesini hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

İŞ, TURİZM VE TİCARET AMAÇLI SEYAHATLERDE MUAFİYET

Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte Gürcistan vatandaşları; iş, turizm ve ticaret amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf olacak. Seyahatlerde 180 günlük bir dönemde gidilen ülkede en fazla 90 gün kalınabilecek. Schengen Bölgesi; Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Hırvatistan, İngiltere, İrlanda ve Romanya hariç 22 AB ülkesi ile İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’den oluşuyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su