Cenay Toprakkaya

Atatürk’ün kaldığı ev restore ediliyor

Atatürk’ün kaldığı ev restore ediliyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında kaldığı Çayiçi Caddesi üzerindeki tarihi bina, Edremit Belediyesi tarafından restore ediliyor. Aslına uygun olarak restore edilecek tarihi yapı, Ulu Önder’in hatırları ile donatılacak.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatük’ün Edremit’e ikinci kez geldiği 14 Nisan 1934 tarihinde konakladığı Çayiçi Caddesi üzerindeki tarihi bina, Edremit Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore ediliyor. Halk arasında “Atatürk’ün kaldığı ev” ve “Sezai Bey’in evi” olarak bilinen, Tuzcumurat Mahallesi Çayiçi Caddesi üzerinde yıllardır metruk bir halde bekleyen, bahçeli, iki katlı tarihi ev, CHP’li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın başlattığı girişimler sonucunda kamulaştırma yoluyla Edremit Belediyesi’ne kazandırılmıştı. Anıtlar Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınmasından sonra tarihi yapının restorasyon çalışmalarına başlandı.

Atatürk

10 KASIM 2018’DE ZİYARETE AÇILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Tarihi evin Edremit’e yakışır hale getirileceğini belirten Başkan Saka, tarihi yapının “Atatürk Evi Kültür Merkezi” adı ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasına yakışır şekilde aslına uygun olarak yeniden Edremit’e kazandırılacağını söyledi. Saka; “Yıllardır şehrin merkezinde metruk bir şekilde duran ilçemizin en önemli kültür miraslarından olan bu yapının Anıtlar Kurulu’ndan gerekli izinleri alındıktan sonra aslına uygun bir şekilde restore çalışmalarına başladık. Atamızın manevi anısına yakışır şekilde Edremit’i prestij merkezi haline getireceğiz. Belirlediğimiz program dahilinde çalışmalarımızı tamamlayarak, 10 Kasım 2018’te evin hizmete açılmasını planlıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor