Haber Merkezi

“Albüm”, Uluslararası Adana Film Festivali’nde yarışacak

“Albüm”, Uluslararası Adana Film Festivali’nde yarışacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Saraybosna Film Festivali’nde “Heart of Sarajevo/Saraybosna’nın Kalbi” adlı En İyi Film Ödülü’ne layık görülen “Albüm”, 19–25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde de yarışacak.

Mehmet Can Mertoğlu’nun senaryosunu yazıp, yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj filmi Albüm’ün başrollerini Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç paylaşıyor. Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Romanya Sinema Merkezi ve Post Prodüksiyon şirketi Melodika tarafından desteklenen Albüm, 2013 yılında katıldığı 32. İstanbul Film Festivali’nin “Köprüde Buluşmalar” platformunda Kültür Bakanlığı, Melodika Ses Post-Prodüksiyonu ve Medienboard ödüllerini kazanmıştı.

album-uluslararasi-adana-film-festivalinde-yarisacak-1

ULUSLARARASI FESTİVALLERE DAMGASINI VURDU…

Dünya prömiyerini 69. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren Albüm, festivalin “Eleştirmenlerin Haftası” (Semaine de la Critique) bölümünde yarışmaya hak kazanan yedi filmden biri oldu ve “France 4 Yenilikçilik Ödülü”nü kazandı. 22. Saraybosna Film Festivali’nde ise “Saraybosna’nın Kalbi/En İyi Film Ödülü” başta olmak üzere “Cineuropa En İyi Film” ve “CICAE En İyi Film” ödüllerine de layık görülen Albüm, 33. Kudüs Film Festivali’nden de “FIPRESCI En İyi İlk Film” ödülüyle döndü. Uluslararası festivallere damgasını vuran Albüm, bu defa 19-25 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yarışmaya hazırlanıyor.

album-uluslararasi-adana-film-festivalinde-yarisacak-2

VİZYONA GİRMEYE HAZIRLANIYOR…

“Albüm” filmi; evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çiftin hikâyesini mizahi bir dille anlatıyor. Çekimleri ağırlıklı olarak Antalya ve Kayseri’de gerçekleştirilen filmin yapım şirketi ise Kamara Film. Türkiye-Fransa-Romanya-Almanya ortak yapımı olan filmin yapımcıları arasında Arte France Televizyonu, Oscar ödüllü Bosna-Hersekli yönetmen Danis Tanovic, Oscar ödüllü yapımcı Cedomir Kolar ve Berlin Altın Ayı ödüllü Romanyalı yönetmen Calin Peter Netzer bulunuyor. Görüntü yönetmenliğini Marius Panduru’nun yaptığı Albüm’ün kurgusu Ayhan Ergürsel imzası taşıyor. Bugüne kadar Melbourne, Odessa, Lima, La Rochelle ve Vladivostok Film Festivalleri’nde de gösterilen Albüm, yurtiçi ve yurtdışında festival yolculuğuna devam ederken, vizyona girerek izleyicilerle buluşmaya da hazırlanıyor.

Albüm

Mehmet Can Mertoğlu’nun senaryosunu yazıp, yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj filmi Albüm’ün başrollerini Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç paylaşıyor…

MEHMET CAN MERTOĞLU HAKKINDA…

1988’de Akhisar’da doğan Mehmet Can Mertoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. İlk kısa filmi “Yokuş” (2008); Rotterdam, Edinburgh, Angers gibi önemli festivallerde gösterildi. 2011 yılında ikinci kısası “Fer”i çekti. “Albüm”, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.

album-uluslararasi-adana-film-festivalinde-yarisacak-5

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su