Haber Merkezi

Alanya Kalesi eski görkemine kavuşacak

Alanya Kalesi eski görkemine kavuşacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat tarafından ele geçirildikten sonra yeni baştan inşa ettirilen Alanya Kalesi, aslına uygun harçlarla restore edilerek eski görkemine kavuşturulacak.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram; Antalya Valiliği öncülüğünde, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Akdeniz Üniversitesi’nin desteğiyle “Alanya Kalesi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi” hazırladıklarını söyledi. Projeyle önce kalede yapılacak işleri belirleyeceklerini anlatan Karabayram, alınacak numunelerin laboratuvarlarda incelenmesi sonucunda restorasyonda kullanılacak harçların aslına uygun yapılacağını, kaleden orijinal numuneler alınarak, burçların aslına uygun restore edileceğini ifade etti.

HELENİSTİK DÖNEME KADAR İNEN TARİHSEL GEÇMİŞE SAHİP

Alanya Kalesi’nin Selçuklulardan kalma en önemli eserler arasında olduğuna dikkati çeken Cemil Karabayram, şu açıklamalarda bulundu: “Denizden 250 metrekareye kadar yükselen yarımadada bulunuyor. Kalenin Helenistik döneme kadar inen tarihsel geçmişi var. Kalenin yüzde 98’lik kısmı tam anlamıyla ayakta. Burçlarında Selçuklu simgesini görebiliyoruz. Selçuklular tarafından yapılan diğer eserlerde rastlanmayan özel mühürler, simgeler var. Bugüne kadar kalede bu kadar detaylı çalışma yapılmamıştı.

Alanya Kalesi

TURİZMİN GÖZDESİ OLACAK, TURİSTLERİ BÜYÜLEYECEK

Restorasyon çalışmasıyla bizlere bırakılan emanete sahip çıkacağız. Bizim için çok önemli bir emanet. Kaledeki 83 kule, 140 burç ve bin 200’e yakın sarnıç, tek tek ele alınacak. Bilimsel bir restorasyon sayesinde Alanya Kalesi, ışıklandırması ve yürüyüş yollarıyla turizmin gözdesi olacak. Kalenin; duvarlarındaki boyamalar, burçları ve inanılmaz manzarasıyla turistleri büyüleyeceğine inanıyorum.

ALANYA KALESİ HAKKINDA

Tarihte ilk Romalı korsanlar tarafından şato halinde yaptırıldığı belirtilen Alanya Kalesi, yıllarca korsanların sığınağı olarak kullanıldı. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde bazı eklemelerin yapıldığı kale, Alanya’nın 1221’de Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından ele geçirilmesinin ardından yeni baştan inşa ettirildi. Selçuklular döneminde bölgenin en önemli merkezlerinden olan Alanya Kalesi; sırasıyla Karamanoğulları, Memlüklüler ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından kullanıldı. Bugün taşıt trafiği ve yerleşimin bulunduğu kalenin yüzde 98’i halen ayakta. Alanya Kalesi, farklı dönemlere ait mimari özellikler taşıması açısından büyük öneme sahip.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su