Haber Merkezi

42. Ulusal Hematoloji Kongresi başladı

42. Ulusal Hematoloji Kongresi başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın Belek turizm merkezindeki bir otelde başlayan 42. Ulusal Hematoloji Kongresi kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında Türk Hematoloji Derneği (THD) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de felç geçirme sıklığı ve sayılarının uluslararası verilerle benzer olduğuna işaret eden Prof. Demir, Türkiye’de felç geçirme sıklığının 100 binde 150-300 arasında değiştiğini kaydetti. Bu oranın ABD rakamlarına benzediğine ifade eden Demir; “ABD’de yılda yaklaşık 800 bin felçli vaka görülmekte ve bunların yaklaşık 130 bini felçten hayatını kaybetmekte. Felç, ölüm nedenleri arasında 5’. sırada, kalp ve damar hastalıklarında ise ikinci ölüm nedeni olarak yer almakta. Felçin maliyeti ABD’de her yıl 34 milyar dolar civarında” dedi.

KANSIZLIK, FELÇLİ HASTALARDA ÖLÜM ORANINI ARTIRIYOR

ulusal-hematoloji-kongresi-basladi-1Kansızlığın felçli hastalarda ölüm oranını artırdığı belirten Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, bu tespitin Ağustos’ta yayınlanan oldukça geniş hasta içeren bir çalışmayla ortaya konulduğunu dile getirdi. Demir, çalışmanın ortalama 77 yaşında 8 bin 13 hasta arasında yapıldığını ve bu hastaların hepsinin 2003-2015 yılları arasında hastanede akut inme geçiren hastalar arasından seçildiğini aktardı.

ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

Aneminin Türkiye ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, yaşa ve cinsiyete göre sıklığının değiştiğini anlatan Demir, kansızlığın vücutta yaptığı esas değişikliğin doku ve organlara oksijen taşıma kapasitesinin azalması, doku ve organlarda oksijen azlığı olduğunu bildirdi. Buna bağlı olarak kansızlık olan kişilerde yorgunluk, bitkinlik, efor kapasitesinde azalma, çarpıntı ve nefes darlığı görüldüğünü belirten Prof. Demir, şunları ifade etti:

DEMİR GİBİ TÜRKİYE KAMPANYASI

“Anemi her yaşta görülebilmesine rağmen bazı özel durumlarda daha sık görülmekte ve yatkınlık oluşturan durumlar olmakta. Süt çocukluğu ve puberte (ergenlik) dönemi, gebelik, emzirme dönemlerinde vücut ihtiyacını artmasına bağlı olarak kansızlık gelişebilir. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Demir Gibi Türkiye’ kampanyası da bu sorunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için yapıldı. Yaşlılarda ise daha çok vitamin eksiklikleri ve sindirim sisteminden kan kaybı sonucu oluşmuş kansızlıklar ön sırada. Başka hastalıklarla birlikte kansızlık olması o hastalığın seyrinde değişiklikler oluşturmakta, hatta ölüm riskini artırmakta. Çünkü kansızlık, dokulardaki oksijen miktarına azaltmakta ve organ fonksiyonlarını bozmakta. Özellikle ileri yaşlardaki anemi, sindirim sistemi gibi hastalıklara işaret etse de anemi diğer hastalıklardan ölme riskini artırmakta.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su