Hava Asal

2015’te güneş en çok onların üzerinde parlayacak!

2015’te güneş en çok onların üzerinde parlayacak!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

2015’te turizm ve eğlence sektörü canlanacak
The World in 2015  ekonominin ivme kazanması beklenen yeni yılda ekonominin belkemiği olan sektörleri nasıl bir yıl beklediğine dair kapsamlı bir değerlendirme yaptı.Dergiye göre yeni yılda güneş en çok eğlence, IT’nin yazılım ve hizmetler alanı ile turizm sektörlerinin üzerinde parlayacak. Televizyon aboneleri, sinema eğlence sektöründe gelirleri hızla yukarı taşımaya devam edecek. IT’de ise tablet, PC ile girdiği yarışta öne geçecek. Turizm ise geliri giderek artan Asyalıların daha fazla seyahat etmesiyle canlanacak.

The Economist Dergisi tarafından yayınlanan The World in 2015 (2015’te Dünya) ekonominin ivme kazanması beklenen yeni yılda ekonominin belkemiği olan sektörleri nasıl bir yıl beklediğine dair kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Yeni yılda ABD’nin tahvil alım programını sonlandırması nedeniyle ucuz para döneminin geride kalacağına vurgu yapan dergi, iş dünyasının gözünün bundan sonra ABD’nin faiz artışında olduğunu belirtti. Dergiye göre yeni yılda güneş en çok eğlence, IT’nin yazılım ve hizmetler alanı ile turizm sektörlerinin üzerinde parlayacak. Televizyon aboneleri, sinema eğlence sektöründe gelirleri hızla yukarı taşımaya devam edecek. IT’de ise tablet, PC ile girdiği yarışta öne geçecek. Turizm ise geliri giderek artan Asyalıların daha fazla seyahat etmesiyle canlanacak. Peki havanın bulutlandığı sektörler hangileri? İki sektör öne çıkıyor; Birincisi, petrol fiyatlarının düşmesinin beklendiği enerji. İkincisi ise düzenlemelerin, yüksek borçların ve yavaş büyümenin etkisini hissedecek olan finansal hizmetler.
Eğlence
•Televizyon harcamaları 250 milyar doları devirecek

Eğlence sektörü verimli bir yıla girmeye hazırlanıyor. Televizyonun yaratıcılıkta altın çağı sürüyor ve televizyonlar para basmaya devam edecek. PwC, TV abonelikleri ve lisanlarından elde edilecek gelirin 250 milyar doları aşacağı tahmininde bulunuyor. Sinemalarda gişe hasılatının ise yüzde 4 artarak 40 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Amerikan filmleri Çin’de varlığını artırmaya çalışacak. Ancak ülkede yabancı filmlere uygulanan sansür film yapımcılarını zorluyor. Üretim tarafında Hollywood ağırlığını koruyacak ancak diğer yerlerde de endüstrinin gelişimi sürecek. Nijerya’nın Nollywood filmleri 2015’ten itibaren Oscar için yarışacak. Dijital film dağıtımı yüzde 19 artacak ve pazarın beşte biri büyüklüğe ulaşacak. Müzik CD’leri, müzik videoları gibi ürünlerin satışlarında ise yüzde 9 azalma bekleniyor. Müzik sektörünün genelinde ise gelirin yüzde 18 yükseleceği tahmin ediliyor.

Turizm
Gelirdeki patlamanın kalbinde Çin yer alıyor

•Turizm gelirlerindeki artışta Ortadoğu ve Afrika’daki jeopolitik risklerin azalmasının payı var. Ancak sektöre destek veren en önemli değişimlerden biri Asyalıların daha fazla seyahat etmesi. Kuzey-Doğu Asya’da turistik gezilerden elde edilen gelirin gelecek yıl yüzde 10 artarak 900 milyar dolara çıkacağı hesaplanıyor. Bu trendin kalbinde Çin var; 2015’e kadarki 5 yıllık kalkınma planı kapsamında 50’den fazla yeni havaalanı inşa edecek, 100 fazla Çinli küresel seyahatlerinde yaklaşık 200 milyar dolar harcayacak. Bu rakam Amerikalılar ile Almanların harcamalarından fazla . Bunun avantajını ise gelişmiş ülkeler görecek. Londra’daki otelleri iyi bir yıl bekliyor. ABD’de ise yüzde 65 ile son 20 yılın en iyi doluluk oranının yakalanacağı öngörülüyor. Turistik seyahatlerde yüzde 4.6, iş amaçlı seyahatlerde ise yüzde 4.3 artış bekleniyor. Turizmdeki artışa bağlı olarak havayolu şirketleri arasında rekabetin kızışacağı belirtiliyor

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor