Haber Merkezi

Zigetvar’daki Kanuni türbesinde çalışmalar sürecek

Zigetvar’daki Kanuni türbesinde çalışmalar sürecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Norbert Pap, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) desteklediği proje kapsamında yeri tespit edilen, 1566’da Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği alandaki çalışmaların bu yıl da devam edeceğini söyledi.

Araştırmayı yürüten Macar ekibin başındaki Pap, Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği türbenin bulunması için çalışmaların TİKA’nın 2012 yılında Macaristan’ın Pecs Üniversitesi’ne verdiği destekle başladığını ve geçtiğimiz dönemde önemli adımlar atıldığını söyledi. Yapılan çalışmalarda Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Türk araştırmacıları, Macar Bilimler Akademisi başta olmak üzere birçok kurumun katkısıyla 2015 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının defnedildiği yerin, 2016 yılında ise Osmanlı’nın önemli vezirlerinden Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırdığı cami ve yanındaki tekke kalıntılarının da bulduğunu belirten Norbert Pap, şunları ifade etti:

Kanuni

ARAŞTIRMA SONUÇLARI KİTAPTA TOPLANACAK

”Geçen yıl elde ettiğimiz neticelerle Kanuni’nin türbesinin yeri hakkındaki soru işaretleri tamamen ortadan kalktı. Kazılarda elde ettiğimiz veriler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Türk ve Macar uzmanlarının işbirliğiyle bu çalışmaları tanıtan bir kitap hazırlıyoruz. Türkçe, Macarca ve İngilizce olarak yayınlanacak olan bu kitapta, yapılan akademik ve bilimsel araştırmaların sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak.”

TÜRBENİN BULUNMASI SONRASI BÖLGEYE İLGİ ARTTI

Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Norbert Pap, bölgeyi geçen yıl ziyaret eden Osmanlı padişahlarından 5. Murad’ın kızı Hatice Sultan’ın torunu Kenize Murad Sultan, II. Abdülhamid’in torunu Osman Nami Beyzade’nin kızı Mediha Martinez Hanım ve Osmanlı ailesi mensubu diğer 3 kişiden alınan DNA örnekleri ile kazının yapıldığı alanda elde edilen kalıntıların karşılaştırılarak incelendiğini de belirtti. Türbenin bulunması sonrası bölgeye ilginin arttığını belirten Pap; Amerikan, Alman ve İngiliz medyasının yanı sıra birçok önemli yayın şirketinin bölgede Osmanlı dönemiyle bağlantılı tarihi programlar hazırladığına dikkat çekerek, ”Programımıza göre bu yıl kazı çalışmalarımız da olacak. TİKA ile görüşmeler devam ediyor. Aldığım bilgilere göre şu ana kadar yaptığımız çalışmaları aynı şekilde devam ettirebileceğiz” şeklinde konuştu.

KANUNİ’NİN ÖLÜMÜ GİZLENDİ

Zigetvar Kalesi’nin kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm haberi, askerler arasında moral bozukluğu yaratmaması için gizlendi. Cesedi ise bozulmaması için iç organları çıkartılarak otağının bulunduğu yere gömüldü. Bedeni ise muhasaradan sonra İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camii avlusundaki bugünkü yerine gömüldü. Kanuni’nin ölümünden sonra tahta geçen 2. Selim, babasının iç organlarının gömülü olduğu yere türbe, etrafına da külliye yaptırdı. 150 yıl kadar kalan bu yapılar, daha sonra Zigetvar Kalesi’ni işgal eden Habsburg askerleri tarafından yıkıldı. Daha sonra Macarlar tarafından bu bölgeye türbe anlamına gelen “Turbek” ismi konuldu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su