TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Yurt dışından özel turlarla Gladyatörler Şehri’ni görmeye geliyorlar

Yazar Cenay Toprakkaya

Muğla’nın Yatağan ilçesinde “Gladyatörler Şehri” olarak bilinen ve tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Stratonikeia Antik Kenti’ne ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.

Muğla’nın Yatağan ilçesinde, ilginin her geçen gün daha da arttığı Stratonikeia Antik Kenti’ni yaklaşık beş ayda 40 bin kişi ziyaret etti. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle bu yıl kapılarını 15 Haziran’da açan kent, normalleşme adımlarının atıldığı, “kontrollü sosyal hayat” ve “yeni normal” olarak anılan dönemde bugüne kadar 40 bin ziyaretçi ağırladı.

Trivago Gladyatörler Şehri Stratonikeia Antik Kent
TARİHİN HER DÖNEMİNDEN İZLER TAŞIYOR

Eskihisar Mahallesi’ndeki “Gladyatörler Şehri” Stratonikeia Antik Kenti’ne gelenler, tarihi yapılar hakkında bilgi alıp, fotoğraf çektiriyor. Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, konu ile ilgili yaptığı açıklamada UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan 3 bin yıllık kentin, tarihin her döneminden izler taşıdığını söyledi. Kentte antik dönemden günümüze farklı yapılarda çalışma yürüttüklerini aktaran Söğüt; “Bunlardan en önemlilerinden biri de köy meydanıyla ilgili yürüttüğümüz proje. Bu proje, geçen yıl Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ardından çok önemli ve güzel bir sürece girdi. Cumhurbaşkanımızın ziyareti buraya ilgiyi de artırdı. Önceki yıllarda ziyaretçi sayısı 20 bin civarındaydı. Bu yıl salgın olmasına rağmen sayı 40 bin kişiye çıktı” diye konuştu.

Gladyatörler Şehri Stratonikeia Antik Kent
KENTTE HERKES KENDİNDEN BİR ŞEY BULUYOR

Prof. Dr. Bilal Söğüt, kentin barındırdığı özelliklerden dolayı farklı ziyaretçi gruplarının olduğuna değinerek, incelemede bulunmak için kente çok sayıda akademisyenin geldiğini ifade etti. Evlenen çiftlerin antik kentte fotoğraf çektirdiğini anlatan Söğüt; “Herkes burada kendisi için bir şeyler buluyor. Devam eden kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartılan eserlere ilgi giderek artıyor” dedi.

Stratonikeia Antik Kenti
KAZI ÇALIŞMALARI 12 AY DEVAM EDİYOR

Prof. Söğüt, kentte 12 ay kazı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “Buraya gelen ziyaretçiler; Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi köy meydanını görüyor. Buranın bitiminde Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait sütunlu caddeleri görüyor. Tüm bu çalışmalara bağlı olarak devamlı artan bir ilgi de var. Pandemi dönemine rağmen insanlar, tüm tedbirlerini alarak gruplar halinde kente geliyor. Bu bizim için gurur verici. Bu yıl özellikle Muğla’ya tatile gelen; İngiltere, Rusya, Polonya, Almanya’dan çok sayıda yabancı ziyaretçi kenti gezdi. Yurt dışından 4-5 kişilik özel turlarla sadece buraya gezmek için gelen ziyaretçiler var. Bu özel grupların ülkede Efes ve Stratonikeia’ya geldiklerini bilmek bizi mutlu etti. Bu zenginliğimizi en güzel şekilde korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çaba göstereceğiz.”

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER