Haber Merkezi

Yeşilova Höyüğü’ne ziyaretçi akını

Yeşilova Höyüğü’ne ziyaretçi akını
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İzmir’de yerleşik hayatın 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü, 2 yılda 36 bin ziyaretçi ağırladı.

Bornova Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Kazı Heyeti Başkanı Yard. Doç. Dr. Zafer Derin, Belediye Meclisi’nde yaptığı sunumda Türkiye’nin en kıymetli arkeolojik alanlarından biri olan Yeşilova Höyüğü’ne ilginin her geçen gün arttığını kaydetti. Yeşilova Höyüğü ve hemen yakınındaki Yassıtepe Höyüğü’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir ve Bornova Belediyeleri desteğiyle yürütülen kazılarda Ege kültürüne ait heyecan verici bulguların ortaya çıktığını vurgulayan Derin, şunları aktardı:

Yeşilova Höyüğü

BATI ANADOLU KÜLTÜR TARİHİNE AİT YENİ BULGULAR

“Bugüne kadar Neolitik ve Erken Tunç dönemlerine ait envanter ve etütlük nitelikte eserlerin çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nün ardından Yassıtepe Höyüğü’nde de önemli kalıntılara ulaşıldı. Dünyaca ünlü Bornova misket üzümüne ait olduğu tahmin edilen 5 bin yıllık üzüm çekirdekleri ve taneleri bulundu. Bölgede yaptığımız kazılarla, Batı Anadolu kültür tarihine yeni bulgular kazandırmaya devam edeceğiz.”

BORNOVA, TURİZM KENTİ HALİNE GETİRİLECEK

Yeşilova Höyüğü’nü 2 yılda 36 bin kişinin ziyaret ettiğini ve bu rakamın İzmir Arkeoloji Müzesi ziyaretçi sayısına yakın olduğunu vurgulayan Zafer Derin; “2016 yılında kazılardan çıkan 542 eseri İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim ettik” şeklinde konuştu. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da en önemli hedeflerinden birinin Bornova’yı aynı zamanda bir turizm kenti haline getirmek olduğunu, bölgede kültür turları düzenledikleri bilgisini verdi.

İKİ ÖDÜLLÜ PROJE

Yeşilova Höyüğü Ziyeretçi Merkezi Projesi, Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde “Mimari Kültür Projesi” dalında dünyanın en iyi ilk 10 projesi arasına girmişti. Türkiye’de ise Tarihi Kentler Birliği tarafından 2010 yılında düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda proje dalında ödül almıştı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su