Cenay Toprakkaya

Yerköprü Şelalesi bisikletçileri ağırladı

Yerköprü Şelalesi bisikletçileri ağırladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Mersin’in Mut ilçesinde yeşilliklere bürünmüş derin bir vadi içindeki görüntüsüyle izleyenleri adeta büyüleyen ve binlerce turistin uğrak yeri olan Yerköprü Şelalesi, “Bolkarlar Bisiklet Şenliği” kapsamında 700 kilometre pedal çeviren bisikletçileri ağırladı.

Göksu Nehri’ni besleyen Ermenek Çayı’nın yıllardır topraktaki aşındırma etkisi sonucu oluşan ve Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Yerköprü Şelalesi, bisikletçilere ev sahipliği yaptı. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Bisiklet Topluluğunca, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle bu yıl altıncısı düzenlenen Bolkarlar Bisiklet Şenliği kapsamında Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Konya’daki üniversitelerden 65 bisikletçi Karaman’dan yola çıktı. Mut ilçesine bağlı Yerköprü Şelalesi’ne kadar 700 kilometre pedal çeviren bisiklet tutkunları, şenliği muhteşem manzara eşliğinde yüzerek sonlandırdı.

Yerköprü Şelalesi

MUTLAKA GEZİLMESİ GEREKEN BİR SAKLI CENNET

Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Nüzhet Türker, şenliği son iki yıldır Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğinde sürdürdüklerini söyledi. Şenliği Karaman’dan başlayıp, Mut ilçesindeki tabiat anıtı Yerköprü Şelalesi’nde tamamladıklarını belirten Nüzhet Türker; “Şenlikte 5 gün boyunca 700 kilometre pedal çevirip, yorgunluğumuzu şelaleyi gezdikten sonra soğuk sularda oyunlar oynayıp yüzerek attık. Yerköprü Şelalesi, mutlaka gezilmesi gereken saklı cennetlerden. Biz geçen yıl da şenliği Çamlıyayla ilçesindeki Kadıncık Vadisi’nde yapmıştık. Şenliğe Mersin dışından katılan davetlilerimize bölgemizin güzelliklerini de tanıtarak, bir bakıma turizm elçiliği yapıyoruz” şeklinde konuştu.

TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİĞİYLE CAZİBE MERKEZİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük ise, etkinlik ile birlikte amacın başta Yerköprü Şelalesi olmak üzere bölgedeki tarihi ve kültürel değerlerin tanıtılması olduğunu dile getirdi. Mersin’de tabiat anıtı birçok eşsiz eserin olduğunu vurgulayan Çörtük; “Tabiat anıtlarının tanıtımını bu tür etkinlikler ile sağlıyoruz. Mersin Üniversitesi Bisiklet Topluluğu, gerçekleştirdiği etkinlikle tarihi ve doğal güzelliği, tabiat anıtı ve cazibe merkezi olan Yerköprü Şelalesi’nin tanıtımına da katkı sunuyor. Bu doğa harikası şelaleyi görmeleri amacıyla tüm doğaseverleri buraya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor