Cenay Toprakkaya

Stratonikeia Antik Kenti’nde kazı başladı

Stratonikeia Antik Kenti’nde kazı başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti’nde 2017 yılı kazı çalışmaları başlatıldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Muğla’nın Yatağan ilçesindeki antik kentte 3 bin yıllık tarihin her döneminden kalıntılar bulmanın mümkün olduğunu, Karia bölgesinin en önemli kentlerinden olan Stratonikeia’nın Tunç Çağı’ndan Cumhuriyet dönemine kadar adından söz ettirdiğini söyledi.

Kazı çalışmalarını yaklaşık 50 kişilik ekiple sürdürmeyi planladıklarını ifade eden Söğüt; “Stratonikeia Antik Kenti’nde daha önce restorasyon çalışmalarımız başlamıştı, şimdi kazı çalışmalarını da başlattık. Bu yıl Roma hamamında kazı ve konservasyon çalışmalarına devam edilecek. Kazı çalışmalarının yanı sıra kentteki Bılla Evi, Beylikler Hamamı ve Şaban Ağa Camisi’nde restorasyon çalışması yapılacak” dedi.

YAŞAYAN BİR ARKEOLOJİ KENTİ

Çalışmaların yedi ayrı üniversiteden 50 kişinin katılımıyla gerçekleşeceğine işaret eden Prof. Söğüt; “Biz burada hem kazı, hem restorasyon, hem de koruma çalışması yapıyoruz. Ziyaretçiler de kazı çalışmalarını yürüttüğümüz alanlarda gezebiliyor. Burası yaşayan bir arkeoloji kenti, başka bir benzeri bulunmuyor. Antik dönemden günümüze yapılar bir bütün olarak korunuyor. Osmanlı dönemi taş döşeli yollarda yürünerek gezilen başka bir antik kent bulunmuyor” şeklinde konuştu.

Trivago

Stratonikeia Antik Kenti

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor