Haber Merkezi

Van Gölü kıyısında Olimpik Binicilik Merkezi açıldı

Van Gölü kıyısında Olimpik Binicilik Merkezi açıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Edremit Belediyesi’nin Van Gölü kıyısında kurduğu Olimpik Binicilik Merkezi hizmete girdi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada Edremit’in tarihi, kültürel, sosyal ve sportif anlamda çok büyük potansiyel barındırdığını, bunun yavaş yavaş ortaya çıkarıldığını söyledi.

Belediyenin daha önce de bir halk plajını vatandaşların hizmetine sunduğunu belirten Zorluoğlu, şimdi de at çiftliği tesisini açmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Bunların belediyecilik anlamında yapılan örnek çalışmalar olduğunu vurgulayan Murat Zorluoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

Olimpik Binicilik Merkezi

SADECE MERKEZ DEĞİL, VAN’IN TÜM ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

“Van’da belediyeler devralındıktan sonra gerçek belediyecilik örnekleriyle vatandaşlarımızı buluşturmaya başladık. Tüm ilçelerimizde gerçekten çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bir taraftan vatandaşlarımıza böyle güzel tesislerde çocuklarıyla, gençlerimizle vakit geçirmelerini sağlayacak imkanlar sunuyoruz; diğer taraftan da altyapı, kanalizasyon, su, yol, asfalt ve diğer üstyapı çalışmalarını hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerimiz arasında çok güzel bir koordinasyon ve işbirliği var. Çok kısa zamanda sadece kentin merkezini değil, bütün çevresini değiştirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda sahilyolu ve atık su arıtma tesisi projesi ile çevreyolunun faaliyete geçirilmesi için gereken çalışmaları yapıyoruz.”

VAN VE BÖLGENİN VİTRİNİ; EDREMİT

Edremit Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli ise 8 aydır bu görevi yürüttüğünü, bu sürede ilçede çok önemli hizmetlere imza atmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. İlçenin, Van ve bölgenin vitrini konumunda olduğunu ancak potansiyelini kullanamadığını anlatan Çiçekli; yoğrulmaya hazır bir hamur kıvamında olan ilçenin, doğru ellerde bulunmadığı için vatandaşların bundan layıkıyla faydalanamadığını bildirdi. Gelişme ve başarının, birlikte hareket edilmesiyle mümkün olduğunu vurgulayan Atıf Çiçekli; “Başarı, kanalizasyonundan parkına, yolundan temizliğine, taziye evinden alışveriş merkezlerine, kültürel, tarihi yerlerin korunması ve kollanmasından turizme açılmasına, sahil bandından plajlarına kadar her alanda adım atmakla mümkün. Biz de bir yandan yol, park, kanalizasyon ve temizlik hizmetleri yürütürken, diğer taraftan da kültürel, sosyal, sportif altyapıyı oluşturacak diğer faaliyetlerimize devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

ENGELLİLERİN REHABİLİTASYONUNA KATKI SAĞLAYACAK

Emanetlerin işin ehline verilmediği durumlarda nelerin yaşandığını vatandaşların çok iyi gördüğünü dile getiren Belediye Başkan Vekili Çiçekli, şunları kaydetti: “Sizlerin bu emanetine layıkıyla muamele ederek, Edremit’i hak ettiği yere getirmek için sürekli gayret gösteriyoruz. Bu güzel memleketin terör haberleriyle değil kalkınma, istihdam ve turizmle anılır hale gelmesini arzu ediyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Van’ın ilk halk plajını açtık. Tüm Türkiye, Van’ı ve güzelliklerini konuştu. Tesisimiz her geçen gün hizmet ve kalite standartlarını artırarak, sizlere keyifli zaman geçirmeniz için hizmetlerini sürdürüyor. Bugün de ata mirası başka bir hizmeti, Olimpik Binicilik Merkezi’ni sizlere kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Binicilik sporu, keyifli ve kıymetli bir uğraş olmasının yanında kültürel ve sosyal hayatımıza, özellikle engelli kardeşlerimizin rehabilitasyonuna çok büyük katkı sağlayacak. Bir de ulusal öneme sahip Dönemeç sulak alanı gibi doğa harikası bir yerde, Van Gölü manzarasıyla vatandaşlarımızın, yerli ve yabancı turistlerimizin buradan ziyadesiyle faydalanacağını düşünüyorum.”

OLİMPİK BİNİCİLİK MERKEZİ HAKKINDA

Köşk Mahallesi’nde 5 bin metrekarelik alanda kurulan Olimpik Binicilik Merkezi’nde atlar için ahır, açık ve kapalı manej alanları, koşu parkuru, kafeterya, çocuklar için oyun parkları, otopark ve sosyal alanlar bulunuyor. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince 4 ay süren çalışmalar sonucu tamamlanan merkezde, isteyen vatandaşlara binicilik kursları verilecek. Engellilerin de yararlanmasını sağlamak amacıyla tüm detayların düşünüldüğü merkezin ilçe turizmine katkı sağlaması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor