Cenay Toprakkaya

Van Gölü’nün kaderi değişiyor

Van Gölü’nün kaderi değişiyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Eşsiz güzelliği, masmavi görüntüsü, sodalı suyu ve sahilleriyle Türkiye’nin önemli turizm destinasyonları arasında bulunan Van Gölü’nün daha da kirlenmesinin önüne geçmek isteyen Van Büyükşehir Belediyesi, katı ve sıvı atıkların göle akışını engelleyecek projeleri hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Endemik bir tür olan inci kefali ve çevresindeki sazlıklarda barınan yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan gölün korunması amacıyla iki yıl önce hazırlanan, ancak meclisin alt komisyonlarında kalan kanun tasarısının yeniden TBMM gündemine taşınmasını sağlamaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, İller Bankası’nın desteğiyle arıtma tesisinin tam kapasiteyle çalışmasını sağlamayı hedefliyor. Belediye, dip çamuru ve göl yüzeyindeki katı atıkların temizlenmesi konusunda da 5 milyon liralık ihale gerçekleştirerek, eşsiz güzelliğin korunması konusunda önemli adımlar attı.

Van Gölü

YENİDEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRİLECEK

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu yıl Van Gölü çevresindeki rekreasyon alanlarının vatandaşa kazandırılmasının yanı sıra kirlilikten kurtarılması konusunda da önemli gelişmelere imza atılacağını söyledi. Yaklaşık beş yıl önce Van Gölü Koruma Kanunu’nun tasarı haline getirilerek meclise sunulduğunu, ancak sürecin kesintiye uğradığını anımsatan Yalçın, Ankara’da yaptığı bakanlık ziyaretleri sırasında bu konuyu takip ettiklerini ve kanunun yeniden TBMM gündeme getirilmesi konusunda söz aldıklarını vurguladı.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN DESTEK

Mustafa Yalçın, açıklamalarının devamında şunları ifade etti: “Milletvekillerimiz kanunu hazırlayarak meclise sunmuşlar, fakat takibi yapılmayınca alt komisyonlarda görüşülürken askıda kalmış. Bunun kanunlaşması için elimizden geleni yapacağız. Böylece gölün korunması konusunda herkesin sorumluluğu ortaya konulacak. Van Gölü’nün korunması açısından arıtma tesisine ihtiyaç var. Bu konuda daha önce Avrupa Birliği ile yapılan bir anlaşma da bulunuyor. Tesisin, Avrupa Birliği’nin bir kısmına sağlayacağı hibeyle yapılması planlanıyor.

Prof. Dr. M. Necmettin Pamir

İKİ YILDA BİTİRİLECEK

AB ile kredi sözleşmesiyle planlanan bir çalışma yapılmış. Birkaç yıl sürmüş ancak takvimi Van Gölü’nü çok bekletecek durumda. Yapılan projenin AB tarafından verilen takvimi şu şekilde. 2019’da temel atılacak, yapımı 5 yıl sürecek ve sonra 2 yıl deneme süresi olacak. Tesisin tamamlanması için 9 yıl gibi bir süre var. Van Gölü’nün bunu bekleyecek kadar zamanı yok. Bu bakımdan Çevre Bakanlığı ile görüşmemizde bu konuyu gündeme getirdik ve yeni bir karar aldık. İller Bankası Bölge Müdürlüğü projeyi güncelleyecek ve İller Bankası’nın desteğiyle iki yılda bu projeyi bitirmiş olacağız. Böylece kısa zamanda gölün korunmasını sağlamış olacağız. Bunu Van’a müjde olarak dile getiriyoruz.

VAN GÖLÜ’NÜN DİP ÇAMURU VE YÜZEY TEMİZLİĞİNE 5 MİLYON TL

Göldeki çamurun temizlenmesi için 3 milyon, yüzeyindeki katı atıkların temizlenmesi için de 2 milyon liralık ihale yapıldı. Yürüttüğümüz tüm çalışmaları birlikte değerlendirdiğimiz zaman, bunlar Van Gölü’nü kurtarmak için önemli hamleler. Bu yıl atılacak adımlarla gölün kaderi değişecek. Bu çalışma, inşaat sezonu içinde çok belirgin bir yere gelmiş olacak.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor