Kadir Toprakkaya

Uzmanlar, “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantısında buluştu

Uzmanlar, “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantısında buluştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Vertigo (baş dönmesi), yaşamımızda pek çok kişiyi etkileyen önemli bir sorun. Kısaca “vücudun denge sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi” olarak tanımlanan hastalığın nedenlerini araştırmak için, uzmanlar ve sağlık kurumları tarafından yoğun çaba harcanıyor.

Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Bayındır Sağlık Grubu, 2009 yılından beri konuyu yakından takip ediyor ve her yıl düzenli olarak toplantılar düzenleyerek, uzmanlarla birlikte gelişmeleri değerlendiriyor. “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” başlığı altında yapılan buluşmaların yedincisi İstanbul’da gerçekleştirildi. 1 Ekim Cumartesi günü DoubleTree by Hilton Moda’da düzenlenen toplantıya, yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere çok sayıda uzman katıldı.

“TIBBİ ETİĞE ve BİLİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Sabah saat 09.00’da başlayan “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantısına, Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Sevgin, toplantının hazırlanmasında emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek; “Tıbbi etiğe ve bilime çok önem veriyoruz. Türkiye İş Bankası kuruluşu olarak nitelikli ve tam zamanlı hekim kadromuz ve sağlık destek personelimizle çalışmaktayız. Bildiğiniz gibi ‘Vertigo’ya Pratik Yaklaşım’ markası, Bayındır Sağlık Grubu adına tescilli bir markadır ve bu konuda sorumluluk bilinci, özveri ile çalışmalar yapılmaktadır” dedi.

uzmanlar-vertigoya-pratik-yaklasim-toplantisinda-bulustu-4

“PROF. DR. NURİ ÖZGİRGİN’E TEŞEKKÜR BİR BORÇ BİLİYORUM”

Buluşmalar için yoğun çaba harcayan isimlerden birinin de Bayındır Sağlık Grubu KBB Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin olduğunu dile getiren Sezai Sevgin,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Huzurlarınızda kendilerine şahsım ve kurumum adına teşekkür bir borç bildiğimi açıklamak isterim. Burada çok değerli bilim insanlarımız var. Üniversitelerden katılan uzmanlar var. Hepiniz gelişmeleri değerlendirecek, deneyimlerinizi paylaşacaksınız ve kutsal gördüğüm hekimlik mesleğine, insan sağlığına katkı sağlayacak bilgileri tartışacaksınız. Bir teşekkürüm de bu toplantının gerçekleşmesine koşulsuz katkı veren, başta Abbott olmak üzere Erişçi ve Say markalarınadır.”

VESTİBÜLER TIPTA ÖNEMLİ İLERLEMELER KAYDEDİLİYOR…

“Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantılarının bir anlamda mimarı da olan Prof. Dr. Nuri Özgirgin, yedinci buluşmanın moderatörlüğünü de yaptı. Her yıl olduğu gibi Vestibüler Bilim’in güncel gelişmelerinin ülkemizin çok değerli bilim insanları tarafından bu toplantıda paylaşıldığını, özellikle son yıllarda ülkemizde vestibüler tıp alanında önemli ilerlemeler kaydedildiğini dile getiren Özgirgin, Vertigo hakkında şu bilgileri verdi:

BAŞ DÖNMESİNİN BİRÇOK NEDENİ VAR…

“Baş dönmesinin birçok nedeni var, nörolojik veya iç kulakla alakalı olabilir. Toplumun yüzde 35-40’ını etkileyebilen bir rahatsızlık. Özellikle yaşlılarda önemli boyutlara ulaşabiliyor. Baş dönmesinin, hastayı yatağa düşürerek gözlerini dahi açamayacak şiddetle olabileceğini, zaman zaman kayma hissine yol açabileceğini ya da göz kararması şeklinde görülebileceğini hatırlatmak isterim. Baş dönmesinin basit bir sorun olarak algılanmaması gerekir. Çok genel bir terimdir, farklı nedenlerden kaynaklanan çeşitli tipte baş dönmesini içine alır.”

Bayındır Sağlık Grubu KBB Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin: “Halk arasında baş dönmesi denilen durum, tıpta ‘vertigo’ olarak isimlendiriliyor. Çok farklı nedenlerden kaynaklanan çeşitli tipte baş dönmesini içine alır. Dolayısıyla, yalnızca ‘baş dönmesi’ yakınması ile bir sonuca ulaşabilmemiz mümkün değil.”

Bu yıl yedincisi düzenlenen “Vertigo’ya Pratik Yaklaşım” toplantısına, Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sezai Sevgin de katıldı. Sevgin, yaptığı konuşmada tıbbi etik değerler ve bilimin ışığında, nitelikli ve tam zamanlı hekim kadrosu ile hizmet verdiklerini dile getirdi…

Bayındır Sağlık Gurubu tarafından organize edilen ve DoubleTree by Hilton Moda’da gerçekleşen toplantıda konuşmacı olan bilim insanları, Kadıköy Life objektifleri tarafından bu hatıra karesinde buluştu. Prof. Dr. Nazım Korkut, Prof. Dr. Nuri Özgirgin, Prof. Dr. Şinasi Yalçın, Prof. Dr. Neşe Çelebisoy, Doç. Dr. Orhan Yılmaz, Prof. Dr. Mete Kıroğlu ve Prof. Dr. Enis Alpin Güneri…

1 Ekim Cumartesi günü DoubleTree by Hilton Moda'da düzenlenen toplantıya, yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere çok sayıda uzman katıldı.

1 Ekim Cumartesi günü DoubleTree by Hilton Moda’da düzenlenen toplantıya, yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere çok sayıda uzman katıldı…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su