Almanca rehberi Galip Büyükyıldırım, İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu, TOURMAG Turizm Dergisi Sahibi Kadir Toprakkaya, Fransızca Rehberi Gökhan Taşçıoğlu...

 Kadir Toprakkaya

Türkiye turizmde zor bir dönem geçirecek

Türkiye turizmde zor bir dönem geçirecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

TOURMAG Turizm Dergisi olarak İstanbul Rehberler Odası’nı ziyaret ettik. Başkan Hakan Eğinlioğlu’nun dergimizin son sayısında yazdığı “Turizm Sektörünün Olmazsa Olmazı Güvenlik ve Barış” başlıklı köşe yazısının ayrıntılarını konuştuk. Konuşmamız sırasında orada olması en doğal iki isim, Galip Büyükyıldırım ve Gökhan Taşçıoğlu da bize eşlik etti.

Bugüne kadar binlerce Alman turisti gezdirerek ülkemizin güzelliklerini anlatan deneyimli Alman rehberi Galip Büyükyıldırım ile Fransızlara Türkiye’yi sevdiren Fransız rehberi Gökhan Taşçıoğlu’nun ortak görüşleri; “Maalesef Türkiye, turizmde zor bir dönem geçirecek. En azından ilk 6 ay için bunu net bir biçimde dile getiriyoruz” şeklindeydi. İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu ise, her zaman olduğu gibi “Susmak bazen en doğru cevap olur” diyerek, bir anlamda meslektaşlarını teyit etti.

Türkiye

İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu, TOURMAG Turizm Dergisi’nin son sayısında “Turizm Sektörünün Olmazsa Olmazı Güvenlik ve Barış” başlığı altında bir köşe yazısı kaleme aldı…

2017 ÇALIŞMA KARTI BAŞVURULARI BAŞLADI

2017 çalışma kartları ile ilgili başvuru usullerinin TUREB tarafından değiştirildiği bilgisini veren Eğinlioğlu, başvuruların başladığını ve ayrıntılı bilgilerin aşağıdaki gibi olduğunu söyledi: 20 Ocak 2017 Cuma gününden itibaren 2017 çalışma kartı başvuruları, yalnızca “Rehber Bilgi Sistemi” üzerinden, TUREB Rehber Bilgi Sistemi adresinden yapılabilecektir. Bunun dışındaki çalışma kartı başvuruları, TUREB tarafından kabul edilmeyecektir. TUREB Rehber Bilgi Sistemi üzerinden çalışma kartı ücreti ödenecek, istenen oranda taranmış biyometrik fotoğraf sisteme yüklenecektir. Bugüne kadar İRO üzerinden yapılan çalışma kartı başvuruları TUREB’e iletilecektir. 2016 yılına ait çalışma kartlarının geçerlilik süresi 31 Ocak 2017’de sona erecektir.

Alman Rehberi Galip Büyükyıldırım, İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu, TOURMAG Turizm Dergisi Sahibi Kadir Toprakkaya, Fransız Rehberi Gökhan Taşçıoğlu…

2017 aidatları TUREB tarafından belirlenmiştir. 2017 yılı eylemli/eylemsiz rehber aidatları, Ocak ayından itibaren ödenmesi gerekmektedir. Mesleği icra ederken, geçerli çalışma kartları görünür bir biçimde taşınmak zorunluluğu bulunmaktadır. 2017 çalışma kartı biçimi ile ilgili İRO’dan görüş alınmamıştır. Çalışma kartları ile ilgili tüm yetki TUREB’de olup; ücretleri, ödemesi, kart basımı ve benzeri tüm iş ve işlemler TUREB tarafından yürütülmektedir. 2017 çalışma kart ücretlerinin ve 2017 aidatlarının arttırılmaması ya da kart ücretinin alınmaması veya oda payımızdan üyelerimiz lehine feragatte bulunmamız yönünde İRO olarak TUREB nezdinde girişimde bulunulmuş, bu taleplerimiz TUREB Yönetim Kurulu tarafından olumlu yanıtlanmamıştır. 2017 çalışma kartı bedelleri TUREB hesabına, kartınızla TUREB Rehber Bilgi Sistemi üzerinden yatırılacaktır. 2017 Oda aidatları, Ocak ayından itibaren Odamıza ödenecektir. Bunlar dışında çalışma kartı veya bu işlemle ilgili ek hizmet bedeli Odamız tarafından alınmayacaktır.

ÇALIŞMA KARTLARINI NE ZAMAN ALABİLECEKSİNİZ?

Kasım ayı içinde kart başvurusunda bulunan üyelerimizin yeni kartlarının Ocak ayı içinde dağıtılması planlanmaktadır. Kasım ayından sonraki başvuruların kartları, TUREB tarafından daha sonra gönderilecektir. 2016 çalışma kartınızı Odamıza iade ederek, 2017 eylemli rehber aidatınızı ödeyerek çalışma kartlarınızı İRO’dan alacaksınız.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su