TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Türk turizmi, yeni koronavirüs önlemlerine kilitlendi!

Yazar Kemal Serezli

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs vakaları artış gösterince turizmciler, covid-19 önlemlerine odaklandı. Geçtiğimiz yıl kış sezonunda pandemiye son haftalarında yakalanan Türkiye Aralık, Ocak ve Şubat aylarında 4.8 milyon turist ağırlamıştı. İstanbul’da 65 yaş üstüne getirilen ve 12 Kasım Perşembe tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan ikinci dalganın ilk yasakları, “turizm nasıl etkilenir” sorusunu akıllara getirdi.

Türk turizmcilerin kış sezonuna yönelik büyük sınavı henüz yeni başlıyor. Önümüzdeki Aralık, Ocak ve Şubat ayı, Türkiye’de pandemi ile birlikte kış döneminin ilk tecrübesi olacak.

Türkiye’de 16 merkezde kayak pisti bulunuyor. Ancak kış turizmi sadece, kar ve kayaktan ibaret değil. Kış aylarında İstanbul ve Türkiye geneline kültür, tarih ve sağlık turizmi için de milyonlarca turist geliyor…

DÜNYA YAVAŞ YAVAŞ KAPANMAYA BAŞLADI!

TOURMAG Turizm Magazin olarak yaptığımız güncel araştırma; en az 20 ülkenin karşılıklı olarak son haftalarda birbirine koronavirüs yasakları getirdiğini ortaya koyuyor.

Uçuş yasaklarında adı geçen ülkeler arasında İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda, Mısır, Belçika, Almanya, İspanya, Fransa, Danimarka ve Norveç de bulunuyor. Gribal enfeksiyonların pik yaptığı Kuzey yarım kürede birçok bilim kurulu üyesinin ısrarla Aralık, Ocak ve Şubat aylarına dikkat çektiği bugünlerde turizmciler, tüm planlamalarını pandemi sürecine göre hazırlıyor.

DÜNYA EKONOMİSİ, KORONAVİRÜS İLE YAŞAMAYA ALIŞIYOR

Hayatımıza gireli henüz bir yıl bile olmadı ancak çok can yaktı. Yaklaşık değerlerde dünya genelinde 50 milyon, Türkiye’de 400.000, İstanbul’da ise 160.000 kişi koronavirüse yakalandı. Dünyada 1 milyon 260 bin kişi hayatını kaybetti.

Peki geçtiğimiz bir yılda 1 tane virüs 50 milyon kişiye bulaştı ise, 50 milyon virüslü beden önümüzdeki bir yıl içerisinde kaç kişiyi hasta edebilir?

İşte bu gibi sorular, turizm odaklarının son günlerde ana gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bir şekilde ekonomi çarkları dönmek; milyonlar hayatını devam ettirebilmek için kazanmak zorunda! Bir otelin ya da turistik tesisin hizmet vermesi; yüzlerce personelinin aileleri ile birlikte binlerce kişinin geçimini sağlaması, arz-talep dengesi ile alım-satımların gerçekleşerek yüzlerce meslek dalının finanse edilmesi demek…

Ülkeler, koronavirüsün ağır tahribatını ile birlikte ekonomilerini de ayakta tutmaya çalışıyor. Çünkü ekonominin çökmesi, aynı zamanda koronavirüs ile savaşın daha çabuk kaybedilmesi demek! Bu nedenle “günlük yaşantı nasıl devam edebilir” ile “aynı zamanda koronavirüs etkileri nasıl azaltılabilir” sorusu, hükümetlerin masasında olduğu kadar turizmcilerin de gündeminde!

Kontrollü yaşam sağlanabilirse, kayak pistlerinde bu manzaraları görmemize günler kaldı…

YAZ TURİZMİ BİLE ETKİLENDİ, PEKİ KIŞ TURİZMİ?

Türkiye’de yaz sezonunun en önemli aylarını kapsayan 3. çeyrekte turizm gelirleri, bir önceki yıla oranla yüzde 71.2 azaldı. Gelir, 4 milyar 44 milyon 356 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Diğer ayrıntılar ise şöyle;

Yasakların tam olarak etkili olmadığı ve sıcaklıkların artması nedeniyle Kuzey Yarım Küre’deki rehavet atmosferine rağmen yaz aylarında Türk turizmi çok sert düşüş yaşadı. Gribal enfeksiyonlar ve soğukların etkisi ile kış turizminin nasıl bir tablo ile karşılaşacağı tam olarak tespit edilemese de “davulun sesini gümbür gümbür” duymamak da bir anlamda imkansız…

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER