Haber Merkezi

Turist rehberleri, gastronomi uzmanlığı için Malatya’da

Turist rehberleri, gastronomi uzmanlığı için Malatya’da
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) tarafından başlatılan “Gastronomide Uzmanlık” projesi kapsamında ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan turist rehberleri, Malatya’yı ziyaret etti.

Proje kapsamında belirlenen 18 turist rehberi, GARO Başkanı Mehmet Severoğlu eşliğinde kente geldi. Yöresel yemekler üzerine araştırmalar yapan ve aynı zamanda Malatya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Halil Kılıç’ın verdiği seminere katılan rehberler, kentin yemek kültürüne ilişkin bilgi aldı. Turist rehberleri, daha sonra Battalgazi ilçesindeki Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı gezdi, hazırlanan yöresel yemeklerden tattı.

turist rehberleri

SON YILLARDA YENİ TREND GURME-GASTRONOMİ TURİZMİ

Mehmet Severoğlu, düzenledikleri 7 günlük gezi kapsamında Malatya’ya geldiklerini söyledi. Rehberlere Malatya’nın hem merkezini hem de ilçelerine tanıtacaklarını aktaran Severoğlu; “Gurme-gastronomi turizmi son yıllarda yeni trendlerden. Malatya’nın da bu konuda hak ettiği değeri alamadığını düşündüğümüz için buraya ayrı bir önem veriyoruz. Valilik ve belediyelerin katkılarıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 18 rehberi buraya getirerek, Malatya yemeklerini tanıtmaya ve bölgede gurme-gastronomi turizmini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

turist-rehberleri-gastronomi-uzmanligi-icin-malatyada-3

SIRADA KAHRAMANMARAŞ, HATAY VE GAZİANTEP VAR

Malatya’nın yemek kültürünün çok zengin olduğunu belirten GARO Başkanı Mehmet Severoğlu, bunun daha fazla tanıtılması gerektiğini söyledi. Severoğlu, Malatya programının ardından “Gastronomide Uzmanlık” projesi kapsamında Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep’te de çeşitli etkinlikler gerçekleştireceklerini kaydetti.

turist-rehberleri-gastronomi-uzmanligi-icin-malatyada-4

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su