Kadir Toprakkaya

Tüm turizm ülkeleri gözünü bu pazara dikti

Tüm turizm ülkeleri gözünü bu pazara dikti
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tüm turizm ülkeleri gözünü 2020’de 320 milyar $’a ulaşacak bu pazara dikti
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından hazırlanan gençlik turizmi raporu, gençlik turizmini ele alıyor. Raporda, 2020 yılında 320 milyar dolara ulaşması beklenen gençlik turizmi pazarı, genç seyahatçilerin özellikleri ve Türkiye’ye turistler içindeki genç oranı ele alınıyor.

Raporda öne çıkan değerlendirmelerden bazıları şunlar:

*Türkiye’de gerçekleştirilen 68.4 milyon yurt içi seyahat hareketinin yaklaşık yüzde 25’ini gençler, yani 7-25 yaş arası gerçekleştiriyor.

*Türkiye’de kamunun ücretsiz gençlik kamplarına 22 binin üzerinde genç katılıyor. Özel sektörün düzenlediği gençlik kamplarının fiyatları 750 TL ile 15 bin TL arasında değişiyor. Türkiye’de yaklaşık 30 bin genç özel
sektörün düzenlediği gençlik kamplarına katılıyor.

*Türkiye’ye gelen 34 milyon yabancı turistin yaklaşık 8.5 milyonu gençlerden oluşuyor.

*Gençlik turizminin küresel büyüklüğü 2020 yılında 320 milyar dolara ulaşacak. Genç turistlerin yılda yaptığı seyahat sayısının da 190 milyondan 300 milyona yükselmesi öngörülüyor.

*Gençlerin yarısı bin Euro ve üzerinde seyahat harcaması yaparken, yüzde 29’u 500 ile bin Euro arasında, yüzde 21’i de 500 Euro’dan az harcama yapıyor.

*Sosyal medyayı çok yoğun ve etkin kullandıkları için tanıtıma büyük katkı yapıyorlar. Yüzde 56’sı seyahat ile ilgili değerlendirmelerini online mecralarda paylaşıyor.

*Gençlere yönelik kampları, okul gezileri, yurt dışı yaz okulları gibi turizm organizasyonları düzenleyen firmalar bu faaliyetlerin turizm kapsamına girdiğini kabul etmedikleri için TÜRSAB acentesi olmayı kabul etmiyor. Bu tür firmaların veya kişilerin yaptıkları kaçak ve yetersiz işler nedeniyle her yıl binlerce genç ve ebeveyn sıkıntı yaşayabiliyor.

*Gençlere yönelik turizm tesislerinin sayısının ve kalitesinin azlığı gençlik turizmi yapan acenteleri büyüklere yönelik tesislere yönlendiriyor, bu da maliyeti artırıyor.

*18 yaş ve altı gençlere yönelik turizm faaliyetlerinin belli kurallar çerçevesine oturtulmamış olması ve bu durumun denetimsiz şekilde yürütülmesi gençler açısından risk içeriyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor