Cenay Toprakkaya

Tarihi Eğil Kalesi ve Kral Mezarları ışıklandırılacak

Tarihi Eğil Kalesi ve Kral Mezarları ışıklandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İçişleri Bakanlığınca kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Diyarbakır’ın Eğil Belediyesi, Asurlular zamanında yapıldığı tahmin edilen Eğil Kalesi ve Kral Mezarları’nı ışıklandırmak için çalışma başlattı. Eğil Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, tarihi Eğil Kalesi ve Kral Mezarları’nda ışıklandırma yapılması amacıyla hazırlanan proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Işıklandırmanın ardından güzel bir görünüme kavuşacak olan Eğil Kalesi ve Kral Mezarları projesi için 300 bin lira ödenek ayrıldı.

Eğil Belediye Başkan Vekili Kaymakam Kürşad Atak, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Diyarbakır’ın tarihi ve turistik açıdan turizm cenneti olan Eğil’in kültür varlıklarını korumak için çaba gösterdiklerini, tarihi eserleri korumanın, onarmanın ve turizme kazandırmanın önemli olduğunu, bu nedenle Diyarbakır’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Eğil Asur Kalesi ve Kral Mezarları’nın ışıklandırmasına önem verdiklerini bildirdi. Bölgenin çevresini, gecesiyle de gündüz gibi yaşanabilir bir mekan haline getirmek amacıyla hazırladıkları projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca kabul edildiğini aktaran Atak; “Işıklandırma projesiyle kaleye ve çevresine daha güzel bir görüntü vermek için çalışmalar başladı. İlçenin gözde mekanlarından olan kalenin ışıklandırılmasıyla nostaljik bir görünüm alması sağlanacak” ifadelerini kullandı.

ASURLULARDAN KALMA OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Kürşad Atak, kalenin Asurlular döneminde yapıldığının tahmin edildiğini, oldukça büyük bir alana inşa edilen kalenin iç kısmının o dönemde sığınak ve depo olarak kullanıldığını hatırlattı. Kalenin ön kısmında, uzun çivi yazısı ile Asur kralının figürünün bulunduğunu anlatan Atak, şunları kaydetti: “Yazı tamamen okunmuyor olsa da kolayca takip edilebilir. Yazı ve figür ikindiden sonra, güneşli günlerde net görülebilir. Kalede çivi yazısının bir kral figürü ile birlikte bulunmuş olması, Asurlulara ait olduğu görüşünü güçlü kılmaktadır.”

Eğil Kalesi ve Kral Mezarları

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor