Hava Asal

Son derece endişeliyiz! AKP’nin 2023 hedefinde alkolsüz turizm mi var?

Son derece endişeliyiz! AKP’nin 2023 hedefinde alkolsüz turizm mi var?
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

 

Milli Eğitim Şurası’nda gündeme gelen alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersini kaldırma önerisini değerlendiren TURYİD Başkanı Kaya Demirer, “2023 yılı 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşmak için alkolsüz turizm mi hedefleniyor? Turizmde alkol olmayacak mı? Var diyorlarsa o zaman bunu kime yaptıracaksınız?” diye sordu.

Eğitim Bir Sen’in Milli Eğitim Şurası’nda Anadolu otelcilik ve meslek liselerinin programından alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersini kaldırma önerisi turizm sektöründe gündem oluşturdu. Konu hakkında görüşlerini aldığımız Turizm, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer şunları söyledi:

“Biz bu duruma son derece endişeli bakıyoruz. Öncelikle tavsiye niteliğinde alınan bu kararın bir üst mercide dikkate alınmamasını ve hayata geçirilmemesini özellikle umduğumuzu belirtmeliyim.

Meslek lisesinin adı otelcilik ve turizm lisesi. Bu okullarda okuyan çocuklar kendi tercihlerini yaparak bu okullara girmiş çocuklar. Dolayısıyla seçmeli bir ders olarak algılanmalı. Neticede seçmeli bir eğitim türü bu. Başka meslek liseleri var. Ticaret ve kız meslek liseleri var. Makine veya mühendis olabileceği liselerde okuyabilirler fakat bu çocuklar turizm ve otelcilik lisesini seçiyorlar.

Bu eğitimler okulda alkol tüketimi yapılmadan gerçekleştiriliyor. Yani 18 yaşın altındakilerin alkol almasını konuşmuyoruz. Buradaki çocukların alkollü kokteyl yapmayı öğrenmesini ve bunu servis yapmasını konuşuyoruz. Bunu yasaklayalım şeklinde bir tavsiye var. Bir de bu çocukların mecburi yapmaları gereken stajların alkollü işletmelerde yapmalarını kabul etmeyelim, şeklinde tavsiye var. Hatta bu işletmelerde yapılan stajları staj olarak saymayalım deniyor. Bu iki yaklaşımı üst üste koyduğunuz zaman, turizm ve otelcilik meslek lisesinde okuyan çocuk bu okuldan çıkıp mesleğine başladığı zaman alkolle ilgili en ufak bir eğitime tabi tutulmamış olacak.

“TURİZM MECLİSİ’NDE KONUŞMALIYIZ”

O zaman çok açık şu soru çıkıyor ortaya: 2023 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefinde alkolsüz turizm mi hedefleniyor? Turizmde alkol olmayacak mı? Eğer bir takım mecralar buna evet diyorlarsa o zaman bunu tartışabilirler. “Evet biz bundan sonraki turizm politikasında alkol tüketimi olmayan, alkole sıcak bakmayan ülkelerden turizm geliri bekliyoruz” diyorlarsa o zaman bu tartışmayı açıp konuşabilirler. “Yok canım öyle şey olur mu? Hatta bize turizm geliri getiren, doğudan gelen Müslüman ülkelerdeki misafirler Türkiye’nin daha ılıman olmasından, hiç değilse alkol tüketimine müsade etmesinden dolayı geliyorlar ve turizm geliri elde ediyoruz diyorlarsa o zaman bu tavsiyenin ne olduğunu sormak lazım. Sizin turizme bakış açınızda alkol tüketimi yok mu? diye sormak lazım. Var diyorlarsa o zaman bunu kime yaptıracaksınız? Mesleki eğitimi almamış sokaktan toplanan çocuklara işletmelerin eğitim vermesi gerekiyor.

Bizim bir Turizm Meclisimiz var. TURYİD olarak biz de bu mecliste yer alıyoruz. Bütün meslek kuruluşlarının, birliklerin oturup bu konuyu konuşması gerektiğini düşünüyorum.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor