Sidal Yaşar

SKAL Antalya, SKAL Dünya Başkanı’nı ağırladı

SKAL Antalya, SKAL Dünya Başkanı’nı ağırladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

SKAL Antalya Kulübü, Haziran ayı toplantısını 19 Haziran Çarşamba günü Concorde Deluxe Resort Lara Otel’de gerçekleştirdi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı’nın ev sahipliğinde, SKAL Antalya Kulübü Başkanı Cüneyt Kuru’nun önderliğinde düzenlenen yemekli organizasyonun teması, “İklim Değişiklikleri ve Denizlerimiz” oldu. Etkinliğin bir diğer önemli yanı ise, SKAL Dünya Başkanı Lavonne Wittmann’ın onur konuğu olarak yemeğe katılmasıydı.

SKAL Antalya
GELECEK NESİLLER İÇİN AKDENİZ

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi Sorumlusu Dr. Elif Özgür Özbek, gecede Avrupa Birliği ile beraber yürüttükleri “Antalya’nın Deniz ve Kıyılarının İklim Değişikliğine Adaptasyonu” projesini bir sunum ile tanıtarak, üyelerle önemli bilgiler paylaştı. Akdeniz’in tropikalleşmesi ve kirliliği üzerinde duran Dr. Özbek, Doğu Akdeniz özelinde artan denizanaları ve aslan balıklarının su altı ekosistemine ciddi ölçüde zarar verdiğini dile getirdi. Ayrıca, turizm ürünlerine konu olan doğal kaynakların alt yapı denetimlerinin yetersiz olduğunu belirten Özbek, sorunlara önlem alınmadığı takdirde gelecek nesillere artık yüzülemez hale gelmiş ve kıyı balıkçılığının olmadığı bir Akdeniz kalacağına dikkat çekti.

SORUNLARIN ÇÖZÜMLERİ DOĞADA!

Bu sorunların çözümünün yine doğada olduğunun altını çizen Dr. Elif Özgür Özbek, özellikle denizanaları ve kirlilikle mücadelede “doğal öncü kuvvetler” diye nitelendirdiği deniz kaplumbağalarının çok önemli bir rol oynadığını kaydederek, şu sözleri sarf etti: “640km’lik bir kıyı şeridinin sadece kolluk kuvvetleri tarafından korunmasının imkânı yok. Bu süreçte ihtiyacımız olan şey vatandaşlık bilincidir.”

“HİÇBİR ZAMAN YALNIZ DEĞİLSİNİZ”

SKAL Dünya Başkanı Lavonne Wittmann da etkinlikte kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştirdi. SKAL Kulübü’nün 15 bini aşkın üyesi ile turizm alanındaki en geniş organizasyon olduğunu vurgulayan Wittmann, üyelerin seyahat ederken hiçbir zaman yalnız olmadıklarına ve her üyenin bu küresel ailenin dostluğuna, bilgi birikimine sahip olduğuna değindi. Antalya’daki ev sahipliğinden son derece etkilendiğini de belirten Lavonne Witmann; “Burada olmaktan çok mutluyum. Antalya’da beklentilerimin çok üzerinde bir misafirperverlik ile karşılaştım. Herkese çok teşekkür ederim” sözlerini kaydetti. Witmann ayrıca, 14-21 Eylül 2019 tarihleri arasında “Symphony of the Seas” adlı cruise gemide düzenlenecek olan SKAL Dünya Kongresi’ne üyelerin katılımı için çağrıda bulundu.

SKAL Antalya
GÜNDEM “DİJİTAL DÖNÜŞÜM”

SKAL Dünya Federasyonu’nun ajandasından başlıklar paylaşan Lavonne Wittmann, gündemlerinin ağırlıklı olarak birliğin dijital dönüşüm faaliyetleri olduğundan bahsetti. Dijital dönüşüm başlıklarından en dikkat çekeni ise “SKAL E-Öğrenme” programı oldu. Bu program sayesinde deneyimli üyeler, birikimlerini efektif bir biçimde diğer üyelerle paylaşabilecek ve üyeler arası bilgi aktarımı önemli bir hız kazanacak gibi görünüyor. Diğer gündem maddeleri arasında “Global İş Bankası” ve “Turizm Üniversiteleri Değişim Programı” yer alıyor.

FIJET VE SKAL BERABERLİĞİ

Etkinlik bitiminde TOURMAG Turizm Dergisi olarak, SKAL Dünya Başkanı Lavonne Wittmann ile Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu (FIJET) ve SKAL üzerine kısa bir söyleşi yaptık. FIJET’in turizm dünyasında çok önemli bir misyon üstlendiğini dile getiren Wittmann, uluslararası turizmin geliştirilmesi için SKAL’ın yürüttüğü faaliyetlerin dünyaya duyurulması ve görünürlüğünün artması konusunda FIJET’e ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

SKAL Antalya
SKAL Antalya Kulübü Başkanı Cüneyt Kuru…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su