Cenay Toprakkaya

FIJET Academy 2019, Kuzey Kıbrıs’ta başladı

FIJET Academy 2019, Kuzey Kıbrıs’ta başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu’nun (FIJET) Genç Gazeteciler Turizm Eğitim Programı 2019 başladı. Bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Girne’de bulunan Uluslararası Final Üniversitesi’nin sponsor olduğu “FIJET Academy for Young Journalists” programı; sayıları gün geçtikçe artan blogger, seyahat yazarı ve turizm gazetecilerinin doğru, tarafsız, aydınlatıcı ve etkileyici içeriği olan turizm yazıları yazabilmeleri ve dolayısıyla dünya turizmine katkıda bulunmaları amacıyla düzenleniyor. FIJET Academy’ye bu yıl Bulgaristan, Fas, Hırvatistan, Türkiye, Kenya, Tacikistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gençler katılıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Girne’de yapılan FIJET Yönetim Kurulu Toplantısı’nda FIJET Kuzey Kıbrıs’ın üyeliği oy birliğiyle kabul edilmiş ve Kuzey Kıbrıs, “FIJET Academy for Young Journalists 2019” programına ev sahipliği yapmak için aday olmuştu. FIJET Yönetim Kurulu tarafından büyük bir memnuniyetle kabul edilen bu öneri sonrasında, programın sponsorluğunu Uluslararası Final Üniversitesi üstlendi. Öğrencilerin üniversite kampüsünde tam pansiyon konaklama ile ağırlandıkları “FIJET Academy for Young Journalists 2019” programı, Final International University Rektörü Prof. Dr. Abdulkah Öztoprak’ın açılış konuşması ile başladı.

FOTOĞRAF SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Uluslararası Final Üniversitesi Turizm ve Mutfak Sanatları Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nafiya Güden ve Mürüde Ertaç da programa katkıda bulunan akademisyenler arasında. Bu yıl “Daha iyi bir kültürler arası iletişim için turizm ve teknolojinin önemi” temasının işlendiği programda, ilk gün “E-turizm ve Destinasyon Yönetimi” konuları masaya yatırıldı. Turizm konularına ek olarak fotoğrafçılık dalı ile ilgili kısa bir sunum yapan ve Kıbrıs’ın tarihini anlatan, kişisel fotoğraf sergisiyle bu eğitime destek olan Richard Chamberlain ise, antika fotoğraf makinaları ve çekmiş olduğu resimler ile oldukça büyük ilgi gördü. FIJET Academy for Young Journalists Programı’na ayrıca bu yıl, Romanya Bükreş Ekonomi Üniversitesi Turizm Ekonomisi Profesörü Gabriela Tigu ve Hırvatistan Vern Üniversitesi Turizm Yönetimi Profesörü Amelia Tomaseviç de konuk konuşmacı olarak katılacaklar.

HER YIL FARKLI BİR ŞEHİR VE ÜLKEDE DÜZENLENİYOR

Bunun yanında program kapsamında Gazi Magosa, Lefkoşa Bellapais Manastırı, Soli ve Vuni gibi Kuzey Kıbrıs’ın ilgi çeken yerlerinin tanıtımı yapılacak. Katılımcıların katkıları ise, konuk oldukları bu güzel adayı kültürü ve tarihi ile tanıyıp, yazıları veya programları ile tanıtımına destek vermek şeklinde olacak. Program kapsamında gidilen yerlere katılımcıların ulaşımı da yine Uluslararası Final Üniversitesi tarafından sağlanıyor. Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu’nun (FIJET) en aktif üyelerinden olan Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin (ATURJET) girişimleriyle düzenlenen bu özel organizasyon, her yıl farklı bir şehir veya ülkede gerçekleştirilerek, genç gazetecilerin bölgeyi gençlerin gözüyle ve öğrendikleriyle birleştirerek tanıtmasını sağlıyor.

FIJET Academy
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nden FIJET üyesi Prof. Dr. Olgun Çiçek ile FIJET Academy Komitesi Başkanı ve ATURJET Genel Sekreteri Sema Kutlu’nun düzenlediği ve eğitime katkıda bulunduğu organizasyon, ülkelerinde aktif olan genç gazetecileri ağırlıyor...
FIJET Academy

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su