Haber Merkezi

Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı!

Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve TÜRSAB öncülüğünde 10 büyükşehirde yürütülen “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyasıyla, gastronomi şehrine daha çok turist çekilmesi hedefleniyor.

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-4

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, son dönemlerde Gaziantep’in dışında şehirle ilgili, şehrin kaderini etkileyecek şekilde negatif bir algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. 2 milyon nüfusa sahip kentin bunu hak etmediğini, Gaziantep’in “iyilik şehri” olduğunu ve 350 bin Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anlatan Şahin; kentin aynı zamanda sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezleri arasında yer aldığını söyledi.

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-11

YÖRE İNSANININ GELENEKSEL MİSAFİRPERVERLİĞİ GÖSTERİLECEK

Bu güçlü sermayeye karşı Gaziantep ile ilgili farklı algı oluşturmaya çalışanlar bulunduğunu dile getiren Başkan Şahin, bunun üzerine “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyasını geçen ay hayata geçirdiklerini ifade etti. Amaçlarının yöre insanının geleneksel misafirperverliğini konuklarına göstermek olduğunu vurgulayan Fatma Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-6

EVİMİZDEN VE SERMAYEMİZDEN EMİNİZ

“Herkese diyoruz ki; ‘Gaziantep’e gelin, siz bizim misafirimizsiniz.’ Çünkü biz ev sahibi olarak evimizden eminiz. Evimizin sermayesinden, insani, vicdani gücünden, tarihi gücünden, hepsinden eminiz. Dolayısıyla bu kampanyayı başlattığınız zaman insanlar bu şehre gelip, bu şehrin havasını koklayıp, insanını tanıyıp, bu şehrin bir Elmacı Pazarı’nda gezip, bu şehrin bir Zeugma Müzesi’nde dolaşıp, hanlarını, hamamlarını gezdiğinde, bu şehrin ticaret ve sanayi altyapısıyla Türkiye’nin ihracatında 5. sırada olduğunu gördüğü zaman, oluşturulmaya çalışılan negatif algının ne kadar yanlış olduğunu görecek ve bölgeye, şehre kendi sahip çıkacak.”

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-9

YARATICI ŞEHİRLER AĞI

Gaziantep’in arkeoloji alanında önemli bir kent olduğunu ve gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildiğini anımsatan Şahin, şehirde 5 antik kent bulunduğunu, söz konusu medeniyetlerin en güçlü zamanını bu bölgede yaşadığına dikkati çekerek; “Roma medeniyetini de bu şehirde görüyorsunuz, Geç Hitit dönemini de, Osmanlı ve Selçuklu’yu da ve Cumhuriyetin gelişim dönemindeki bütün dokusunu bu şehirde dönemsel olarak görüyorsunuz. Dolayısıyla arkeoloji diyoruz, üzerine de artık dünyanın tescillediği bir lezzet başkentiyiz. 500 çeşit kazan yemeğimizle, tatlımızla acımızla, çeşitliliğimizle, lezzetimizle iddialıyız ve dünya bunu tescil etmiş. O zaman diyoruz ki, gelin bu antik kentlerimizi görün. Bir hanın içerisinde mutfağımızın lezzetini tadın, aromasını tadın, otlarını, baharatlarını, salçasını, rengini, Gaziantep ustasının, Anadolu kadınının yaratıcılığını, gücünü görün ve bu şehrin farkını diğer şehirlerin farkıyla kıyaslayın” dedi.

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-3

AVRUPA’NIN EN İYİ HAYVANAT BAHÇESİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bir yıl sürecek kampanya için TÜRSAB’ın desteğiyle 10 büyükşehirde çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi dolayısıyla kentin 3 milyon ziyaretçi aldığını dile getiren Şahin; “En zor, en sıkıntılı zamanda bile hayvanat bahçemize 3 milyon ziyaretçi çekmeyi başardık. Çünkü Avrupa’nın en iyisi, Avrupa’nın en iyi çeşitliliği var, hijyeni, ortamı var. Safari Park gibi Türkiye’de ilk yapılan, bütün kafeslerin kaldırıldığı orijinal bir projemiz var. Doğa Müzesi dediğimiz, hayvan çeşitliliği bakımından dünyanın ve şehrin en güzel müzesini hayvanat bahçemizin içerisinde açtık. Dolayısıyla bizim milyonlarca ziyaretçiyi çekebilecek gücümüz var. Bununla alakalı hem içeriden büyükşehirler hedef kitlemiz, 30 büyükşehir, komşu iller hem de yurt dışı” diye konuştu.

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-12

ZİYARETÇİ SAYISI 2 KATINA ÇIKTI

Geçen hafta sonu New York’taki temasları kapsamında Gaziantep’i anlattığını vurgulayan Fatma Şahin; “Kentin tarihini, kültürünü, gastronomisini anlattım. Çok ciddi ilgi uyandırıyor ve onlara dedim ki ‘Gelin bu güzelliği beraber yaşayalım, bu güzelliği size gösterelim.’ Çok ilgiyle takip ettiler” ifadelerini kullandı. Hem büyükşehirlerden hem komşu illerden kente gelen ziyaretçi sayısında geçen haftadan beri ciddi artış başladığını dile getiren Şahin, bu yıl Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine oranla ziyaretçi sayısının 2 katına çıktığını bildirerek, bu rakamların “Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyasının ne kadar doğru olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-16

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-15

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-14

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-13

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-7

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-8

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-10

simdi-gaziantepe-gitme-zamani-2

Gaziantep

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su