Kadir Toprakkaya

Seyahat alanında dev ortaklık!

Seyahat alanında dev ortaklık!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’de online ve mobil ticaretin hızlı gelişimi ile yılda 4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan seyahat bileti satış platformunda dev bir evliliğe imza atıldı. Alanında 16 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en eski markalarından olan NeredenNereye.com, dünyanın popüler otobüs bileti satın alma markalarından ClickBus.com.tr ile güçlerini birleştirdi. Yatırımcıları arasında Rocket Internet’in de bulunduğu ClickBus’ın, NeredenNereye.com ile güçlerini birleştirmesinin ardından, yeni ticari birlikteliğin 2016 yılı hedefi ise 25 milyon dolarlık bilet satışı olarak açıklandı. Söz konusu operasyonla, ClickBus.com.tr ve NeredenNereye.com platformlarının müşterilerine ayrı ayrı hizmet vermeye devam edeceği de belirtildi.

Seyahat Alanında En Eski Platform

NeredenNereye.com kurucusu Erol Demirtaş, Türk ekonomisinin finansal dalgalanma ve küçülme yaşadığı bugünlerde pazara yabancı bir markanın yatırım yapmasının anlamlı olduğunu söyledi. Türkiye’de 1999 yılında kullanıcılara bilgi vermek amacıyla kurulan, 2009 yılında da bilet satışına başlayan NeredenNereye.com’un pazardaki en eski marka olduğunu belirten Erol Demirtaş, “Şu anda 106 farklı firmanın online bilet satışını gerçekleştirmekteyiz. Buna ek olarak uçak bilet satışı yapmaktayız. 2014 yılında ulaştığımız toplam ziyaretçi sayısı 20 milyon.” dedi. Demirtaş, globalde 4 ülkede faaliyet gösteren ClickBus’un getireceği sinerji ile gelecekte iddialı işlere imza atacaklarını da açıkladı.

Gençlerin Bilet İçin Adresi İnternet

Pazarın gençlerin yönelimi nedeniyle gelişime çok açık olduğunu belirten Erol Demirtaş, genç kesimin ekonomik bilet arayışlarını otogarları dolaşmak yerine mobil ve online platformdan gerçekleştirdiğini söyledi. Demirtaş, “NeredenNereye.com’un ziyaretçilerinin yüzde 80’ini 18-34 yaş arası gençler oluşturuyor. Bu grubun yüzde 65’i ise fakülte ve yüksekokul öğrencilerinden oluşuyor” dedi.

2014 yılı Temmuz ayında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan ClickBus, 100’den fazla firmanın bilet satışını gerçekleştirerek, 15 binden fazla rotaya sefer sağlıyor. IOS ve Android uyumlu mobil uygulamaları da bulunan ClickBus’ın Genel Müdürü Ömer Küçükdere, tek amaçlarının kullanıcılara en başarılı hizmeti sunarak, online otobüs bileti alımlarını kolay bir hale getirmek olduğunu söyledi. Ömer Küçükdere “NeredenNereye.com ile birleşmemizle birlikte, yılda 250 milyon adet otobüs biletinin satıldığı pazarda, müşterilerimize daha iyi hizmet verebileceğimiz platformlar yaratmak için çalışacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su