Haber Merkezi

Selçuklu Meydan Mezarlığı, UNESCO’nun ana listesine önerilecek

Selçuklu Meydan Mezarlığı, UNESCO’nun ana listesine önerilecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın ana listeye alınması için başlatılan çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Tarihi mekanlarıyla açık hava müzesi konumundaki Ahlat’ta bulunan ve 2010 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın ana listeye alınması için çalışma yürütülüyor. Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada turizmin gelişmesinde önemli bir yer tutan ve dünyanın en büyük İslam mezarlığı olma özelliğini taşıyan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın tanıtılmasının önemli olduğunu söyledi. Mezarlığın gelecek yıl ana listeye alınmasının beklendiğini belirten Çoban, şöyle konuştu:

Selçuklu Meydan Mezarlığı

GEÇİCİ LİSTEDEN ANA LİSTEYE TAŞINACAK

“Türkiye’nin en büyük kazı alanlarından biri Ahlat’ta bulunuyor. İlçemiz bir gezi güzergahı ve büyük bir destinasyon. Böyle bir parkurda işe Selçuklu Mezarlığı’nın düzenlemesinden başladık. Yeni müze ve karşılama merkezi inşa edildi. Daha sonra çevre düzenlemesini gerçekleştirdik, yeni kazı ekibi oluşturduk. Kümbetlerin restorasyonunu da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttük. Ahlat, şu anda UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanımızla görüştük ve bu yılki tekliflerinin Ahlat olacağını söyledi. Ahlat, artık geçici listeden ana listeye taşınıyor. “

İSLAM DÜNYASINA VE İNSANLIK MİRASINA SUNULACAK

Ahlat’a gösterdiği ilgiden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Mümtaz Çoban; “Onun hamlesi ve öncesinde eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün ziyaretleriyle Ahlat’taki kültürel mirasın ihyasına başladık. Bizler de bir katma değer oluşturarak, göçü durdurmalıyız. İnsanlar çeşitli vesilelerle buraları terk etmemeli, nüfus yoğunlaşmalı. Medeniyetin devam etmesi düşüncesiyle ilimizin değerlerini muhafaza ederken, diğer taraftan da ilimizin en güzide parçalarından olan Ahlatımızı bütün İslam dünyasına ve insanlık mirasına sunacağız. Bunun hazırlığını yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kubbet-ül İslam ziyaretçilerini bekliyor

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su