Haber Merkezi

7. Yöresel Ürünler Fuarı açıldı

7. Yöresel Ürünler Fuarı açıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğinde, Antalya Ticaret Borsası (ATB) organizasyonunda bu yıl 7.’si düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), Antalya EXPO Center’da açıldı.

Açılışa; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve ATSO Başkanı Davut Çetin’in yanı sıra bazı milletvekilleri, belediye başkanları, oda ve borsa başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; “YÖREX’e her sene muhakkak gelirim. Fuar daha da büyüyerek yoluna devam ediyor. İlk başladığımızda 10-15 il vardı, geçen yıl 66 ile ulaştık. Bu sene 70 oldu. Hedefimiz 81 ilin tamamı. Çünkü YÖREX, bir Türkiye projesi. Anadolu’nun ruhu, kimliği ve tüm renkleri burada toplanıyor” dedi.

Yöresel Ürünler Fuarı

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN SAYISI ARTMALI

Coğrafi işaretli ürün sayısının giderek arttığını ve 189’a ulaştığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, bunun yetmediğini ve bu sayının binli rakamlara ulaşması gerektiğini bildirdi. Rifat Hisarcıklıoğlu, coğrafi işaretli ürün sayısının yurt dışında da artması gerektiğini dile getirerek; “AB’de şimdilik Aydın inciri ve Gaziantep baklavası tescilli. Sadece 2 ürün, bu ayıp da bize yeter” diye konuştu.

yedinci-yoresel-urunler-fuari-yorex-acildi-1

TÜREL’DEN SEYYAR FUAR ÖNERİSİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Türkiye’nin tüm renklerinin, geleneklerinin ve kültürel zenginliğinin fuarda buluştuğunu söyledi. Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1926 yılında Karadeniz gemisiyle bir seyahatin başladığını anımsatan Türel; “Bu gemiye Kütahya çinileri, Türk halıları, lokumlar, Bursa kumaşları, madenlerimizden örnekler, müzik aletleri, sanat eserleri konuldu. Cumhurbaşkanlığı Orkestrası da bu gemide görevlendirildi ve gemi 12 ülkenin limanlarını gezdi. Seyyar gezinin bu sene 90. yılındayız. Artık Türkiye birçok ülkede fuarlara katılıyor, fakat belki 90 sene önce yaptığımız bu seyyar sergiyi de yavaş yavaş düşünmemiz gerekiyor. Bu konuda TOBB, TİM ve elbette turizm sektörü olarak ortak proje geliştirilebilir” açıklamasında bulundu.

yedinci-yoresel-urunler-fuari-yorex-acildi-2

70 İL, 400 KATILIMCI, YÜZLERCE ÜRÜN

Bu yıl 7.’si düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda 70 ilden 400 katılımcı yer alıyor. Zonguldak elpek bezinden Erzurum oltu taşına, Finike portakalından Devrek bastonuna, Hereke halısından Gaziantep baklavasına yüzlerce ürünün sergilendiği fuar, 30 Ekim 2016 tarihinde sona erecek.

yedinci-yoresel-urunler-fuari-yorex-acildi-6

yedinci-yoresel-urunler-fuari-yorex-acildi-5

yedinci-yoresel-urunler-fuari-yorex-acildi-4

yedinci-yoresel-urunler-fuari-yorex-acildi-3

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su