Haber Merkezi

Şanlıurfa’da Turizm Zabıtası dönemi

Şanlıurfa’da Turizm Zabıtası dönemi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Güneydoğu’nun turizm merkezlerinden Şanlıurfa’da, tarihi ve turistik mekanlarda Turizm Zabıtası görev yapmaya başladı. Tarih ve inanç turizmi yönünden Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer alan kentte, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 20 kişilik Turizm Zabıtası ekibi oluşturuldu.

Aralarında yabancı dil bilenlerin de bulunduğu ekip, başta Hazreti İbrahim’in ateşe atıldığı rivayet edilen Balıklıgöl Yerleşkesi, tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe kazı alanı ve diğer birçok önemli turizm mekanında adeta rehber gibi görev yapacak.

ADETA BİR AÇIK HAVA MÜZESİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, göreve başlayan ekibi ziyaret ederek, yürütülen hizmetlere ilişkin bilgi aldı. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Çiftçi, Şanlıurfa’nın birçok unsuruyla görülmesi gereken önemli bir tarih ve kültür kenti olduğunu söyledi. Şehrin adeta bir açık hava müzesi konumunda bulunduğunu vurgulayan Başkan Çiftçi, şunları ifade etti:

TURİZM BÖLGELERİNİN DÜZENİ İÇİN ÖZEL EKİP KURULDU

“Haleplibahçe Havzası, Kızılkoyun, Kale Eteği, Halilü’r Rahman bölgesi, Tarihi Kapalı Çarşı bölgesi, Haşimiye, Kültür ve Sanat Sokağımız, Kent ve Arkeolojik Müzelerimiz bir bütün olarak turizm bölgesidir. Turizm bölgelerinin düzeni, nizamı, esnafın uyacağı kurallar ve gelen insanların burada rahat yaşayabilmeleri için bu ekibi kurduk. Turizm Zabıtalarımız artık tüm unsurlarıyla, kıyafet ve araçlarıyla turizm mekanlarına uygun bir şekilde hizmet edecek ve işlem yapacak. Şanlıurfa’ya gelen vatandaşlarımızın tarihi bölgelerde daha düzenli ve daha güvenlikli bir şekilde gezmelerini sağlamak istiyoruz.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su