Haber Merkezi

Şanlıurfa turizmde rekor bekliyor

Şanlıurfa turizmde rekor bekliyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Güneydoğu’nun önemli kentlerinden Şanlıurfa, baharla birlikte ziyaretçi akınına uğruyor. İnanç ve kültür turizminin önemli merkezleri arasında yer alan Şanlıurfa’da bu yıl, yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının 1 milyon rakamını aşması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) sayesinde her anlamda gelişme kaydeden kent, turizm sektöründen de payına düşeni almak istiyor. Kentte en fazla ilgi, Hazreti İbrahim’in doğduğu ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki kutsal mekanlara gösteriliyor. Güneşin doğuşuna yakın Urfa Kalesi’ne çıkıp, şehrin güneşle dansını izleme fırsatı bulan turistler, tarihi Urfa sokaklarını gezdikten sonra birbirinden lezzetli yöresel yemekleri tadıyor.

Şanlıurfa

HARRAN VE HALFETİ, TURİSTLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen, bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan Harran, dünyada eşi bulunmayan konik kubbeli evleriyle turistlerin ilgi gösterdiği mekanlar arasında yer alıyor. Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından 2013’te “Sakin Şehir” ağına dahil edilen, Birecik Barajı’nın yapımı nedeniyle bir bölümü su altında kalan, mistik tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Halfeti ilçesi de ziyaretçileri cezbeden merkezlerin başında geliyor.

HEDEF, 1 MİLYONU AŞKIN TURİST

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kentin turizm bakımından en hareketli günlerini geçirdiğini, çok sayıda tarihi ve turistik mekanın turist akınına uğradığını, bu durumun hem kendilerini hem de turizmden ekmek yiyen vatandaşları sevindirdiğini vurguladı. “Turizm cenneti” kentte bu yıl turist sayısında rekor kırmayı hedeflediklerini vurgulayan Çiftçi; “Şanlıurfa bir huzur şehridir. Özellikle yaptığımız kültür sanat faaliyetleri, turizme yönelik tanıtım çalışmalarımız netice vermeye başladı. 2017’nin ilk üç ayında 250 bin kişi şehrimizi ziyaret etti. Geçen yıla göre yüzde 40’ın üzerinde artış var. Bu rakama bakıldığında, 1 milyonun üzerinde turist bekliyoruz” şeklinde konuştu.

HUZUR VE GÜVEN ORTAMININ ETKİSİ BÜYÜK

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ise, kentin en hareketli turizm sezonlarından birine girdiğini bildirdi. Kentin yakaladığı hareketliliğin sezon boyu devam etmesini beklediklerini anlatan Aslan, şu ifadeleri kullandı: “Tabiri caizse iğne atsan yere düşmeyecek şekilde insanların talebini görüyoruz. Sadece Halfeti’de değil, Türkiye’nin en büyük müze kompleksine sahip ilimizde müze girişlerimizde, tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’nde de bu yoğunluğu hissedebiliyoruz. Özellikle bölgemizde huzur ve güven ortamının insanlar tarafından fark edilmesiyle bu yılın sonunda 1 milyon geceleme sayısını geçeceğimizi düşünüyoruz. Bu bir rekor olacak.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su