Haber Merkezi

Sakin şehir Halfeti yeni sezondan umutlu

Sakin şehir Halfeti yeni sezondan umutlu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından 2013 yılında “Sakin Şehir” ağına dahil edilen, mistik tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde, yeni sezonda turist sayısında büyük artış bekleniyor. Birecik Baraj Gölü’nün yapımı sırasında bir bölümü sular altında kalan ilçede bahar mevsimiyle işletmeciler, turistleri ağırlayacakları duba restoranlarını elden geçirerek eksikliklerini giderdi.

Turistlerin en çok ilgi gösterdiği tur için teknelerinin tamirini yapan işletmeciler, teknelerini boyayıp süsleyerek yeni sezona hazırladı. Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu’nun “saklı cenneti” olarak nitelendirilen ilçede turistler, özellikle bir bölümü sular altında kalan “batık kenti” tekne turuyla geziyor. Ziyaretçiler, tur sırasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale’yi uzaktan da olsa görme fırsatı yakalıyor.

Halfeti

ZİYARETÇİ SAYISINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu ve “Savaşan Köyü” olarak da bilinen bölge, ilgi gören yerler arasında bulunuyor. Bir kısmı su altında kalan Ulu Cami’yi de gezen ziyaretçiler, dünyada sadece ilçede yetişen “Karagül” bitkisini görme fırsatı da buluyor. Bu yıl önceki yıla göre sezonun yoğun bir şekilde erken başladığı ilçede işletmeciler, ziyaretçi sayısında büyük artış bekliyor.

TEKNELER SUYA İNDİRİLDİ, TURLAR BAŞLADI

Halfeti Kent Konseyi Başkanı Nihat Özdal, konu ile ilgil yaptığı açıklamada işletmeciler tarafından bakıma alınan teknelerin yavaş yavaş suya indirildiğini ve turlar düzenlemeye başladığını söyledi. Halfeti’nin tekne sayısıyla da ön plana çıktığını belirten Özdal; “İlçede şu anda 122 tekne turistlere hizmet veriyor. Bu teknelerimiz hem Savaşan-Rumkale güzergahı hem de Çekem bölgesine turlar düzenleniyor” dedi. Geçen yıl tüm Türkiye’de ve Halfeti’de de turizm açısından sıkıntılar yaşandığını kaydeden Nihat Özdal, bu nedenle düzenlenen tur sayısında büyük düşüş yaşandığına işaret etti.

HEDEF 1 MİLYON ZİYARETÇİ

İşletmeci Salih Kurt da bu yıl ziyaretçi sayısında büyük artış yaşanacağı beklentisi içerisinde olduklarını söyledi. Yılın ilk turist kafilesinin Şubat ayının sonunda geldiğini aktaran Kurt, şöyle konuştu: “Normalde Nisan ayında açılan sezonumuz, havaların güzel geçmesiyle Şubat ayında açıldı. Umut ediyoruz ki bu yıl çok iyi geçecek. Göstergeler bu yönde gösteriyor. Ziyaretçilerin sayısı şu anda çok yüksek. Doluluk oranları çok erken olmasına rağmen yüzde 70 dolaylarında. Nisan ayının ortalarından sonra yüzde 100 doluluk oranına ulaşmalarını bekliyoruz. Ziyaretçi sayısını 1 milyon olarak bekliyorum. Halfeti, Türkiye’nin saklı bir cennetidir, görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu nedenle herkesin burayı gelip görmesini istiyoruz.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su