Cenay Toprakkaya

Saadiyat Adası’nın ilk müzesi Louvre Abu Dhabi açıldı

Saadiyat Adası’nın ilk müzesi Louvre Abu Dhabi açıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

2007 yılında temeli atılan Louvre Abu Dhabi, on yıl süren inşaatın ardından 11 Kasım 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açtı. Saadiyat Adası içinde yer alacak beş müzeden biri olan Louvre Abu Dhabi, inşaatına başlandığı günden itibaren işçilerin çalışma koşulları nedeniyle insan hakları örgütleri, sanatçılar ve aktivistler tarafından yoğun bir biçimde protesto ediliyordu.

Louvre Abu Dhabi, Saadiyat Adası’nın açılan ilk müzesi oldu. Adada yer alan diğer müzelerin durumu ise belirsizliğini koruyor. Frank Gehry’nin tasarladığı Guggenheim Abu Dhabi’nin inşaatı devam etse de henüz müzenin açılış tarihi hakkında resmi bir açıklama yapılmış değil. 2013 yılında açılması planlanan, Norman Foster’ın tasarladığı ve British Museum’un danışmanlığında işletilecek olan Zayed Ulusal Müzesi’nin inşaatı henüz başlamadı. Saadiyat Adası’ndaki bu belirsizlik sonucu British Museum, Abu Dhabi Turizm ve Kültür Dairesi ile olan anlaşmasını feshettiğini açıkladı.

Louvre Abu Dhabi

30 YILLIK İSİM HAKKI İÇİN 520 MİLYON DOLAR!

Arap dünyasında evrensel bir müze yaratma amacındaki Louvre Abu Dhabi koleksiyonunda 600’den fazla eser bulunuyor. Açılışta koleksiyondan seçilen 300 eserle birlikte Fransız müzelerinden ödünç alınan 300 eser de sergileniyor. Louvre-Abu Dhabi ortaklığı, Fransa ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki askeri, ekonomik ve kültürel ortaklığa ait bir dizi anlaşmadan sadece biri. Müzenin 30 yıllık isim hakkı karşılığı Louvre’a ödenen 520 milyon doların yanı sıra yönetim tavsiyeleri ve yardımları karşılığında ödenecek 750 milyon dolarlık başka bir anlaşma daha mevcut.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor