Haber Merkezi

Rize-Artvin Havalimanı turizmin can damarı olacak

Rize-Artvin Havalimanı turizmin can damarı olacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek Türkiye’nin ikinci havalimanı Rize-Artvin Havalimanı’nın, her iki ilin turizm potansiyelini arttırması bekleniyor.

Rize merkeze 34, Artvin’e ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye ve Avrupa’nın Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacak. Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak, doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.

88,5 MİLYON TON DOLGU YAPILMASI PLANLANIYOR

Havalimanı için yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor. En derin yeri 22 metre olmak üzere ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak. Rize-Artvin Havalimanı tamamlandığında, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya, Türkiye’nin 56. havalimanı olarak hizmet verebilecek.

İYİ PLANLANARAK HAZIRLANMIŞ BİR PROJE

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize-Artvin Havalimanı’nın iki ilin, hatta Batum’un ihtiyacını karşılamaya dönük planlanmış çok önemli bir proje olduğunu belirtti. Deniz üzerine havalimanının dünyada örnekleri olduğuna işaret eden Bektaş, Türkiye’nin de Ordu-Giresun Havalimanı ile bu alanda önemli bir yer edindiğini ve önemli bir potansiyele büyük hizmet verdiğini söyledi. Vali Bektaş, Trabzon Havalimanı’nın çok yoğun hizmet verdiğine dikkat çekerek; “Rize-Artvin Havalimanı, Trabzon’un doğusunda iyi planlanmış ve hazırlanmış bir proje. Projenin büyük getirisi olacak. Ovit Tüneli Projesi olmadan nasıl Ovit Dağı’na bir kış turizm merkezi düşünülemiyordu, Rize-Artvin Havalimanı da Fırtına Vadisi, Ayder ve Kaçkarlar bazlı bütün doğal turizm projelerimizi tetikleyen bir unsur” şeklinde konuştu.

ÜÇ SENELİK YAPIM PERİYODU VAR

Bektaş, Ordu-Giresun Havalalimanı’nın yapılmasıyla hareketlilik, seyahat ve iç turizm açısından Ordu ve Giresun’un başka bir çehreye kavuştuğunu belirterek, benzeri bir gelişmeyi havalimanıyla birlikte Rize ve Artvin’de de beklediklerini kaydetti. Daha işin başında olduklarına vurgu yapan Vali Bektaş, “Doğru yürümeyen hiçbir şey yok. İhale ve müteahhit seçimi yapıldı. Yer teslimi Nisan’da yapıldıktan sonra bir temel atma düşünülüyor. 3 senelik bir yapım periyodu var. Umarım kısa sürede başlar ve biter. Bölge de çok köklü, temelli hayallerinden birine daha kavuşmuş olur” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su