Oktay Emlik

Ramazan Bayramı’nda yolcu sayıları düştü

Ramazan Bayramı’nda yolcu sayıları düştü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ramazan Bayramı için 4 günlük tatili fırsat bilen milyonlarca vatandaş yollara döküldü. Tatilin okulların kapanması ve sezonun başlangıcına denk gelmesi, özellikle seçim dolayısıyla tatilini erteleyenlere nefes oldu. 200 otobüs firması, 500 yerli ve yabancı hava yolu şirketi, feribot ile tren biletlerini tek potada kullanıcılarıyla buluşturan biletall.com, bayram yolculukları ile ilgili verileri paylaştı.

Türkiye’nin en yenilikçi online bilet satış platformu biletall.com, bayram ile ilgili istatistiki seyahat bilgilerini gün yüzüne çıkarttı. Biletall.com’un açıkladığı rakamlara göre, geçtiğimiz senenin Ramazan Bayramı dönemine nazaran otobüsle yolculuk eden yolcu sayısı yüzde 20 azaldı. Geçen sene ortalama 61 TL olan otobüs bilet fiyatları, bu yıl 72 TL’ye yükseldi. En ucuz otobüs yolcu bileti Trabzon-Artvin Yusufeli’ye 2,2 TL’ye satılırken, en pahalı bilet ise Ordu Aybastı-Üsküdar arasında 150 TL’ye satıldı.

UÇAK BİLETİNİ 17 GÜN ÖNCE ALDIK

Biletall.com’un yaptığı araştırmaya göre, biletler sefer tarihinden ortalama olarak otobüs için 7, yurtiçi uçak 17, yurtdışı uçak için ise 24  gün önce satın alındı. Geçen seneki Ramazan Bayramı’na göre uçak fiyatlarında da artış oldu. Geçen sene ortalama yurt içine 246,48, yurt dışına 1.203,91 TL’ye satılan uçak biletleri, bu yıl ise yurt içine 278,48 ve yurt dışına 1.253,91 TL’ye satıldı. Bilet fiyatlarında 40-50 TL’lik bir artış gerçekleşti. Yurt içine en pahalı uçak bileti 1.240,3TL ile İstanbul-Lefkoşa-İstanbul güzergâhı olurken, en pahalı yurt dışı bileti 7.760,92 TL’ye İstanbul-Vancouver-İstanbul seferi oldu.

yolcıu

YURT İÇİNDE İSTANBUL, YURT DIŞINDA BEYRUT

Biletall.com’un verilerine göre, bu bayramda yine evde oturmadık.  En popüler destinasyonlar yurt içinde İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Adana olurken; yurt dışında ise Beyrut (Lübnan), Münih, Duseseldorf, Frankfurt (Almanya), Belgrad (Sırbistan) ve Londra (İngiltere) oldu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su