Cenay Toprakkaya

Prusias ad Hypium Arkeopark’ı açıldı

Prusias ad Hypium Arkeopark’ı açıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Düzce Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından, aslan pençesi figürleriyle süslenmiş basamakları ve kemerli geçitleriyle varlığını koruyan Prusias ad Hypium Arkeopark’ın açılışı gerçekleştirildi.

Konuralp bölgesinde oluşturulan arkeoparkın açılışına Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile vatandaşlar katıldı. Kurdele kesiminin ardından Başkan Keleş, DÜ Rektörü Çakar ve davetliler, oluşturulan arkeoparktaki Prusias ad Hypium Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerden Konuralp Bey, Osman Gazi ve Osmanlı kadın heykellerinin bulunduğu 2 bin metrekarelik alanda incelemelerde bulundu.

TARİHİ BİR HAZİNE

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, gazetecilere yaptığı açıklamada bölgenin tarih olarak önemli bir değer olduğunu, arkeopark çalışmalarının hızlandırılıp bir an önce vatandaşların beğenisine sunulduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “Konuralp’i turizm alanında yapılan çalışmalarla dünya turizmine açmak istiyoruz. Burası tarihi bir hazine. Şu anda uygulamaya koyduğumuz birçok proje var.

KONURALP, DÜNYA DESTİNASYONU OLUYOR

‘Konuralp Dünya Destinasyonu Oluyor’ projesi kapsamında burada arkeopark yaptık. Amacımız, en kısa zamanda Konuralp’i dünya turizmine açmaktır. Konuralp halkının da bu konuda çok ciddi desteğini görüyoruz. Burada arkeopark oluşturmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bölgeden çıkan tarihi eserleri korumak için büyük bir müzeye ihtiyaç duyuyoruz. Tarihi değerler için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Prusias ad Hypium Arkeopark

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor