TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Prizren’den dönen Ediz Hun, ayağının tozuyla Alaşehir’de!

Yazar Kadir Toprakkaya

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Kosova’nın Prizren kentinde gerçekleştirilen Türk Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” alan Ediz Hun, ayağının tozuyla Alaşehir Belediyesi’nin “Ala Akşamlar” etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çevre ve Tarım” başlıklı konferansının ana konuşmacısı olarak Alaşehir’deydi.

Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban’ın da katıldığı konferansta Hun, başta üzüm üreticileri olmak üzere ihracat yapan işletmelerin sahipleri ve yöneticilerine, iş dünyasından farklı gruplara ve Alaşehir halkına iyi tarım ve gıda güvenliğiyle, ekosistemde dengelerin korunmasının hayati önemiyle ilgili son derece değerli bilgiler verdi.

DOĞAYA BIRAKILAN ATIK İLE DOĞADAN ALINAN KAYNAK DENGELİ OLMALI!

Türk sinemasının 129 filminde rol almış unutulmaz oyunculuğu yanında aynı zamanda biyolog, öğretim görevlisi ve siyaset geçmişi bulunan Ediz Hun’un ana konuşmacı olarak katıldığı “Çevre ve Tarım” başlıklı konferans, Soyak’ın da desteğiyle Alaşehir Gençlik Merkezi’nde yapıldı. 1982’den bu yana önemli üniversitelerde çevre ve ekoloji dersleri veren, şu anda da Okan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Hun, konferansta sürdürülebilirliğin sağlanmasında çevrenin, ekosistemin korunmasının, doğal ve enerji kaynaklarının doğru, dengeli kullanılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

İSTANBUL’DA BİR GÜNDE DOĞAYA BIRAKILAN ATIK MİKTARI 100 MİLYON LİTRE

Doğaya bırakılan atık ile doğadan alınan kaynakların dengeli olması gerektiğine, bu dengenin korunmasında büyük hassasiyet gösterilmesinin sürdürülebilirlik açısından taşıdığı öneme dikkat çeken Ediz Hun; “Her bir insan, bir gün içinde 4 ila 7 litre arasında değişen bir atık miktarını doğaya bırakıyor. Örneğin, İstanbul’da bir günde doğaya bırakılan atık miktarı tam 100 milyon litre! Çevrenin ve ekolojik sistemin korunmasına çok daha fazla hassasiyet göstermeliyiz, yoksa geriye dönüşü olmayan çıkmaz bir yola girebiliriz” dedi.

ÜRETİCİLER BİRLEŞEREK KOOPERATİFLEŞMELİ

Alaşehir’in toprağının, bağlarının çok verimli olduğuna ve bu verimliliğinin korunması, sürdürülebilirliğin sağlanması için gerekli çalışmaların ivedilikle yapılmasına dikkat çeken Hun, üreticilerin birleşerek kooperatifleşmesini, üzümün bu şekilde daha fazla değer kazanacağını söyledi.

TEMİZ BİR ENERJİ OLAN JEOTERMAL ENERJİ TESİSLERİ KIRAÇ ARAZİLERE KURULMALI

Alaşehir’in tarıma elverişli verimli topraklarında jeotermal tesisler kurulmasının bir paradoks olduğunu belirten Ediz Hun, jeotermalin temiz bir enerji olduğunu ancak jeotermal tesislerinin kıraç bir arazide ya da tepelerde kurulması gerektiğini, bunun Alaşehir’in verimli topraklarını, üzümünü koruması açısından önemli olduğunu kaydetti. Hun, “Verimli topraklarda sadece tarım yapılır. Buna dikkat edilmez ise Alaşehir’in verimli toprağına, bağlarına, dünyaca ünlü üzümüne çok yazık olur” dedi.

Ediz Hun

EDİZ HUN’DAN “İŞGALDEN KURTULUŞA ALAŞEHİR” SERGİSİNE ÖVGÜ

Konferans öncesinde Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban’ın ev sahipliğinde Alaşehir’i ve üzüm bağlarını da gezen Ediz Hun, 5 Eylül Alaşehir Kurtuluş Günü çerçevesinde açılan ve 5 Ekim’e kadar açık olan “İşgalden Kurtuluşa Alaşehir; Karanlıktan Aydınlığa Bir Üzümkent Öyküsü” başlıklı sergiyi de ziyaret etti. Sergide yer alan ve tarihe ışık tutan 100’e yakın obje ve tarihten gerçek öyküleri yansıtan panolardan etkilenen Hun, Başkan Karaçoban’a bu anlamlı sergiyi ülkemize kazandırdığı için memnuniyetini dile getirdi.

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER