Cenay Toprakkaya

PriFest Uluslararası Film Festivali başladı

PriFest Uluslararası Film Festivali başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kosova’nın başkenti Priştine’de bu yıl dokuzuncusu düzenlenen PriFest Uluslararası Film Festivali, Kosova-Hollanda ortak yapımı “Sevilmeyenler” filminin gösterimiyle başladı. Zahir Pajaziti Meydanı’nda gerçekleştirilen ve bu yıl Türkiye’nin “konuk ülke” olarak katıldığı festivalin açılışına bölge ülkelerinden çok sayıda oyuncu, yönetmen ve yapımcının yanı sıra Oscar ödüllü Kanadalı yönetmen Paul Haggis de katıldı.

20 Temmuz’da sona erecek festival hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan PriFest Müdürü Vjosa Berisha, PriFest kapsamında bu yıl 80 film gösterileceğini belirterek, bunlardan 40’ının dört ayrı kategoride yarışacağını, diğerlerinin de tanıtım programlarında yer alacağını söyledi. Berisha, bu yıl “konuk ülke” olan Türkiye’den gelen yapımcılarla işbirliğine de değinerek; “Türkiye’nin PriFest kapsamında konuk ülke olmasından son derece memnuniyet duyuyoruz. 17 kişilik bir heyet, Türkiye’den Kosova’ya geldi. Gelecek günlerde Kosovalı yapımcılarla ortak film çalışmaları yapma imkanlarını değerlendirecekler” şeklinde konuştu.

prifest

YAPIMCILAR, OYUNCULAR VE YÖNETMENLER DE KATILACAK

Sinemaseverlerin festival kapsamında Kalandar Soğuğu, Kor, Koca Dünya ve Kar filmlerini izleme imkanı bulacağını kaydeden Vjosa Berisha, ayrıca ilerleyen günlerde bu filmlerin yapımcıları, oyuncuları ve yönetmenlerinin de Priştine’de olacağını aktardı. Festival kapsamında Kalandar Soğuğu filminin yönetmeni Mustafa Kara, Koca Dünya filminin oyuncusu Ecem Uzun ve yapımcısı Gizem Başaran ile Kar filminin yapımcısı Emine İzmir’in, filmlerin gösterimlerine ve basın toplantılarına katılmak üzere Kosova’da olacağı açıklandı.

BALKANLAR’DAKİ EN ÖNEMLİ SİNEMASAL ETKİNLİKLERDEN BİRİ

Onursal Başkanlığı ünlü İngiliz oyuncu Vanessa Redgrave tarafından yürütülen PriFest, Balkanlar’daki en önemli sinemasal etkinliklerden biri olarak kabul ediliyor. Festivalin Avrupa Filmleri Yarışması’nda bu yıl jüri üyesi olarak Derviş Zaim görev yapacak. Festival kapsamındaki “En İyi Avrupa Filmi”, “En İyi Balkan Filmi” ve “PriForum En İyi Proje Ödülü”, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TRT adıyla verilecek.

 

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor