Cenay Toprakkaya

Perre Antik Kenti’ne ziyaretçi ilgisi

Perre Antik Kenti’ne ziyaretçi ilgisi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Adıyaman’da bulunan ve tarihi Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden biri olan Perre Antik Kenti, havaların da ısınmasıyla vatandaşlardan ilgi görüyor.

Perre Antik Kenti, turizm sezonun açılmasıyla birlikte Adıyamanlıların yanı sıra çevre illerden de ziyaretçilerini ağırlıyor. Birçok kaya mezarı ve mozaiklerin bulunduğu antik kent, güzelliğiyle görenleri adeta büyülüyor. Kenti gezen turistlerden Mahmut Zafer Altan, gezi amacıyla Adıyaman’a geldiklerini, antik kentin görülmesi gereken bir yer olduğunu söyledi. Adıyaman’da çok sayıda gezilebilecek yer olduğunu anlatan Altan; “Perre’yi çok beğendik. Gezip görmeye değer bir yer. Bölgede gezilecek çok yer var, burası da onlardan biriydi. İnsanları da sıcakkanlı. Adıyaman’ı gezi amaçlı düşünenler için tavsiye ederim” dedi.

Perre Antik Kenti

PERRE ANTİK KENTİ

Adıyaman merkeze bağlı Örenli (Pirin) Mahallesi sınırlarında yer alan antik kent, Kommagene Krallığı’nın beş büyük antik kentinden birisi. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilen kentin kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılıyor. Bahsedilen suyun aktığı Roma Çeşmesi’nin halen kullanılabildiği antik kentte en çok dikkati çeken kalıntılar ise, Örenli Mahallesi girişinde yer alan kaya mezarları. Kayalıklar içine oyularak yapılmış oda mezarlar da turistlerin ilgisini çekiyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su