TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Patara Antik Kenti’nde tarih sanatla buluştu

Yazar Cenay Toprakkaya

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’nin tarihi meclis binasında, “2020 Patara Yılı” tanıtım çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla online konser gerçekleştirildi. Konser, opera sanatçısı Mehmet Yenigün’ün seslendirdiği şarkılarla başladı. Yerel sanatçı Emre Dayıoğlu’nun Yörük kültürünü yansıtan kıyafetler eşliğinde seslendirdiği türküler ise, antik kentte Yörük rüzgarı estirdi.

Dayıoğlu’nun türkülerine halk oyunları ekibi de eşlik ederken, antik kentten sipsi sesi yankılandı. Program, Burhan Tüzer’in Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan konseriyle son buldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Patara’nın tarihi ve kültürel değerlerini ön plana çıkarmak, bu değerleri dünya gündemine taşımak için gereken çabayı göstereceklerini bildirdi.

TARİH SANATLA BULUŞUYOR

Bütün antik kentlerin tanıtımı için “Tarih sanatla buluşuyor” etkinliklerine başladıklarını aktaran Böcek; “Bu yılın Patara yılı ilan edilmesi nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Kültür ve Turizm Bakanımız, Dışişleri Bakanımız, eski Valimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Patara Antik Kenti
32 YILLIK BİR KAZI MACERASI

Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık da 32 yıllık bir kazı macerası yaşadığı Patara’da en büyük emek ve desteğin Likyalı Yörüklere ait olduğunu, ören yerinin tek bir taşını dahi yerinden kaldırmadıklarını belirtti. Etkinliğe Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi ile Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk de katıldı. Konser, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından ve yerel bir televizyon kanalından canlı yayımlandı.

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER