Kadir Toprakkaya

Papa Francesco turizm sektörünü uçuracak

Papa Francesco turizm sektörünü uçuracak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul’da tarihi mekanları gezen Papa Francesco, turizm sektörü için çalıştı. Türkiye’ye ziyaretinin ikinci gününde İstanbul’a gelen Katolik âleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Fransuva tanıtım açısından Türk turizmciler de heyecanlandı.
Papa’nın Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’ni ziyareti sırasında servis edilen fotoğraflar İstanbul için büyük bir tanıtım fırsatı oluşturdu. Turizmciler özellikle İstanbul’a yönelik olarak bu yıl artış hızı düşen İtalyan ve Avrupalı turistin Papa’nın ziyaretinden sonra artışa geçmesini bekliyor. Dünyanın çok sayıda ülkesinde haber olan görüntülerde TRT farklı açılardan ve havadan görüntülerle İstanbul’un simge mekanlarını dünyaya aktarmış oldu.
“TANITIM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Türsab) Başkanı Başaran Ulusoy, Fransuva ziyaretindeki görüntülerin Türkiye’nin tanıtımına yönelik önemli derecede katkı sağlayacağını söyledi.
Başaran Ulusoy, Papa ziyaretinin Türkiye’nin Avrupa ve Batı’ya yüzünün dönük olduğunun bir göstergesi olarak sayılacağını belirterek, “Papa’nın özellikle Avrupa’daki görüntüleri tanıtıma etki edecektir. Bu anlamda büyük bir merak uyandırır. Papa’nın ziyaretinin 2015 rezervasyonlarında yüzde 5 etki edeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.
500 BİN KİŞİ BEKLENİYOR
İstanbul’a gelen turist sayısı 2013 yılı itibarıyla 10.4 milyon kişi düzeyindeydi. Papa’nın ziyareti sonrasında sektör yüzde 5’lik bir artış bekliyor. Bu da turizmcilerin Papa’nın ziyareti sonrasında yaklaşık 500 bin kişilik turist beklediğini gösteriyor.

 
2006’DAKİ ZİYARET SONRASI TURİST SAYISI ARTMIŞTI
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır, bir önceki Papa 16. Benedikt’in de 2006’da yaptığı ziyaret sonrasında İtalya ve Avrupalı turist sayısında önemli artış olduğuna işaret ederek, “Bu yıl Avrupalı turist sayısı bir miktar azalmıştı. Papa’nın bu ziyareti İstanbul’a olan ilgiyi artıracaktır” diye konuştu.
1.2 MİLYAR KİŞİLİK TANITIM
TUROB Başkanı Timur Bayındır, Papa Fransuva’nın 1.2 milyarlık Katolik Camiası’nın ruhani lideri olması nedeniyle Türkiye için müthiş bir tanıtım fırsatı yarattığını dile getirdi.

 

İSTANBUL’DA HELİKOPTER İLE ÇEKİM YAPILDI
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Fransuva’nın İstanbul programı kapsamında yaptığı Ayasofya ve Sultanahmet Camii ziyaretini TRT profesyonel helikopter çekimleri ile destekledi. (Habertürk)

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor