Haber Merkezi

Özbekistan vize muafiyetlerini 2021’e erteledi

Özbekistan vize muafiyetlerini 2021’e erteledi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Özbekistan’da 1 Nisan 2017’den itibaren 27 ülkeye vize muafiyeti öngören plan, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından 4 yıl sonrasına ertelendi. Mirziyoyev tarafından geçen yıl sonunda imzalanan ve 1 Nisan’da 27 ülkeye vize uygulamasının iptalini öngören plan, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi, Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları ile Gümrük Komitesi ve diğer devlet kurumları, vize muafiyetinin ertelenmesi önerisinde bulunmuştu. Planın; “turizm faaliyetinin istikrarlı ve dengeli bir şekilde geliştirilmesi, gereken teknik altyapının oluşturulması, yabancı turistler ve vatandaşların can güvenliği ve sağlığının korunması ayrıca yabancı ülkelerle eşit haklara dayalı dış ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi” amacıyla ertelendiği belirtildi.

30 GÜN BOYUNCA VİZESİZ KALMA İMKANI

Yeni karara göre, 1 Ocak 2021’den itibaren Avustralya, Avusturya, İngiltere, Almanya, Danimarka, İspanya, İtalya, Kanada, Lüksemburg, Hollanda, Güney Kore, Singapur, Finlandiya, İsviçre ve Japonya vatandaşları 30 güne kadar, Belçika, Endonezya, Çin, Malezya, ABD, Fransa, Vietnam, İsrail, Polonya, Macaristan, Portekiz ve Çekya’nın 55 yaş üstündeki vatandaşları da 30 gün boyunca Özbekistan’da vizesiz kalabilecek. Kararla Taşkent, Semerkant, Buhara ve Ürgenç havaalanlarında turistlerin ülkeye girişini kolaylaştıracak “yeşil koridorlar” oluşturulması süresi de ertelendi.

Özbekistan

İNANÇ VE KÜLTÜR TURİZMİ AÇISINDAN POTANSİYELE SAHİP

Resmi rakamlara göre her yıl iki milyona yakın turistin ziyaret ettiği Özbekistan’ın Semerkant, Buhara, Hive ve Şehrisebz şehirleri, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Özbekistan’ın aynı zamanda inanç ve kültür turizminin geliştirilmesi açısından büyük potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su