Hava Asal

Otelcilerden alkollü içki ve kokteyl dersinin kaldırılmasına tepki

Otelcilerden alkollü içki ve kokteyl dersinin kaldırılmasına tepki
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararla Turizm Meslek Liselerinde alkollü içki ve kokteyl dersinin kaldırılmasına tepki gösteren Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, söz konusu kararın Türk turizmine olumsuz yansımalarının olacağını söyledi.

Milli Eğitim Şurası’ndan çıkan kararlar gündemde yer tutmaya devam ederken, Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin programından alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması önerisinin komisyonda kabul edilmesine turizmciler tepki gösterdi. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, kararı ‘yanlış’ olarak nitelendirdi ve söz konusu kararın Türk turizmine olumsuz yansımalarının olacağını söyledi.

HEDEFLER TUTMAZ

2023 Turizm Stratejisi gereği turizmde 50 milyar dolar gelir hedeflediklerini ifade eden Timur Bayındır, “Turizmde büyük hedeflerin konulduğu bir dönemde böyle bir kararı doğru bulmuyoruz. Son derece yanlış bir karar. Turiste hizmet verecek olan personeli otelcilik ve turizm meslek liselerinde eğitmezsek turistlere ne yedireceğiz ne içireceğiz. Bu tip kararlarla ve bakış açısıyla hedeflere ulaşabilmek mümkün değil” dedi.

Diğer yandan turizm eğitiminin ayrılmaz bir parçası olan bu dersin diğer Meslek Liselerindeki branş derslerden bir farkı olmadığını belirten Bayındır “ mesleki derslerde verilen eğitimler işin bir parçası olarak verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığımızca Sektörümüzden bir görüş alınmadan bu kararın hayata geçirilmeyeceğini ve yanlıştan dönüleceğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri Komisyonu’nda Eğitim Bir Sen tarafından turizm ve otelcilik meslek liselerinde ‘Alkollü İçecek ve Kokteyl Servisi’ dersinin kaldırılmasına yönelik öneri, önce reddedilmiş, ancak bir sonraki oturumda kabul edilmişti. Bu kararın alınması, dersin kaldırılması şûra genel kuruluna sunulacak öneriler listesinde olacağı anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor