Haber Merkezi

Müzekart satışı 7,5 milyonu geçti

Müzekart satışı 7,5 milyonu geçti
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret etme imkanı sunan Müzekart satışı, 9 yılda 7 milyon 528 bin 741’e ulaştı.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Müzekart satışında son 9 yılda önemli oranda artış sağlandı. Uygulamaya konulduğu 2008’de 490 bin 59 adet satış yapılırken, kartla müze ve ören yerleri 248 bin 12 kez ziyaret edildi. Geçen yıl ise 896 bin 695 müzekart satışı yapılırken, ziyaretçiler 3 milyon 315 bin 659 kez kartlarıyla müze ve ören yerlerini gezdi. Böylece 2008’den bu yana Müzekartlı sayısı 7 milyon 528 bin 741’e ulaşırken, ziyaret sayısı da 21 milyon 701 bin 5 olarak kayıtlara geçti.

Müzekart

TARİH VE KÜLTÜR MERAKLILARINA AVANTAJLAR SUNUYOR

Tarih, sanat ve kültür meraklılarına birçok avantaj sunan Müzekart, 40 liraya temin ediliyor. Kart, satın alındığı tarihten itibaren bakanlığa bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerine bir yıl boyunca ücretsiz giriş imkanı veriyor. Türk vatandaşlarının müze ziyaretlerinin yanı sıra diğer kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını da kolaylaştıran Müzekart+ uygulaması ise 50 lira karşılığında temin ediliyor.

DEĞİŞEN ORANLARDA İNDİRİM FIRSATI

Müzekart+, Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde, kendi prodüksiyonu olarak sergilenen temsil biletlerinin gişelerden satışında yüzde 20 indirim, İstanbul Şehir Hatları’nın kısa Boğaz turlarında yüzde 25 indirim, uzun Boğaz turlarında yüzde 20 indirim ile çeşitli özel müzelerle kültürel ve turistik mekanlara girişlerde değişen oranlarda indirim ve bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında da çeşitli fiyat avantajları sunuyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su