Haber Merkezi

Minarenin eğimi, Pisa Kulesi’nden fazla

Minarenin eğimi, Pisa Kulesi’nden fazla
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İtalya’nın Pisa kentindeki Mucizeler Meydanı’nda 1173 yılında çan kulesi olarak yapılan Pisa Kulesi, 3.99 derecelik eğimiyle tanınıyor. Turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan Pisa Kulesi’nden 16 yıl önce yaptırılan Elazığ’ın Harput Mahallesi’ndeki Ulu Cami’nin minaresi de eğimiyle ilgi çekiyor. Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Ulu Cami’nin minaresinin eğiminin 6.8 derece olduğu belirlendi.

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi ve Harput Kalesi Kazı Çalışması Sorumlusu Doç. Dr. İsmail Aytaç, söz konusu caminin Büyük Selçuklu Devleti’nin İran bölgesi mimari eserlerini oluşturan, üstü açık avlulu Anadolu’nun ilk camilerinden biri olduğunu söyledi. Tarihi süreç içerisinde çeşitli nedenlerle caminin minaresinde eğilme meydana geldiğini belirten Aytaç, önceki ölçümlerin sağlıklı olmadığı düşüncesiyle Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün, minarenin eğiminin kesin olarak belirlenmesi için 2 yıl önce çalışma başlattığını vurguladı. İsmail Aytaç, son iki yılda inklinometre adı verilen bir cihazla her gün 6 saat aralıklarla ölçüm yapıldığını vurgulayarak, şunları ifade etti:

ulucami-minaresinin-egimi-pisa-kulesinden-fazla-2

HİÇBİR MİMAR, ESERİNİ EĞRİ YAPMAZ

“Yapılan ölçümler sonucunda minarenin 6.8 derecelik eğime sahip olduğu belirlendi. İki yıl içerisinde minarenin eğiminde değişiklik olmazken, tuğlalar arasında açılmalar izlendi. Minare, bu eğimle günümüze kadar gelebilmiş olması bakımından önemli bir eser. Hiçbir mimar, eserini eğri yapmaz. Fakat 850 yıllık bir yapıdan bahsediyoruz. Zamanla depremler ve zemin oynamasından kaidesindeki oynamalar sonucu eğimin oluştuğunu tahmin ediyoruz.”

Pisa

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su