Haber Merkezi

Mardin Kalesi turizme kazandırılacak

Mardin Kalesi turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Mardin’de “Kartal Yuvası” olarak da bilinen ve yaklaşık 30 yıldır ziyarete kapalı olan Mardin Kalesi, turizme kazandırılacak. Hamdaniler tarafından 10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen, Artuklu döneminin en büyük eserlerinden biri olan, 1.200 metre yükseklikteki kalede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 4 yıl önce başlatılan çalışmaların bir bölümünün yakında tamamlanması planlanıyor.

Hazine’ye ait olan ancak askeri bölge yapılan alan, Mardin Müze Müdürlüğü’nün arkeolojik kazı çalışmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilecek. Turizme açılması için düzenlemelerin büyük bölümünün tamamlandığı kaledeki arkeolojik kazı çalışması 7 yıl sürecek. Kale kısmen açılacağı için kazı, bundan olumsuz etkilenmeyecek.

2017 TURİZM SEZONUNA YETİŞMESİ BEKLENİYOR

Terör saldırıları yüzünden zor günler geçiren Mardin’den bir grup turizmci, kalenin turizme açılması için çalışmaların kısa sürede tamamlanması taleplerini iletmek üzere Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’yı ziyaret etti. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, turizmcilerden oluşan heyetin beraberlerinde Ak Parti Mardin İl Başkanı Ali Dündar ve Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u ziyaret ettiğini söyledi. Çok güzel ve sıcak bir şekilde karşılandıklarını aktaran Özgür Azad Güngör, Mardin’de turizmin canlanması için çeşitli raporlar sunduklarını kaydetti. Bunların içinde en önemli hususun Mardin Kalesi’nin kısmi olarak turizme açılması olduğunu aktaran Güngör; “Milletvekillerimiz de ayrıca Milli Savunma Bakanımız ile görüştü ve olumlu yanıtlar aldık. Altyapısını sağlayıp, inşallah 2017 turizm sezonuna yetiştirmeye çalışacağız” dedi.

MARDİN’İN EN ÖNEMLİ SİMGELERİNDEN BİRİ

Mardin Kalesi’nin kent turizmi için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Güngör, şunları kaydetti: “Kale, Mardin’in en önemli simgelerinden biri. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir manzara yok. Mezopotamya’ya uçsuz bucaksız bakışı var. Turizme açılması çok ama çok önemli. Açılması durumunda iki adım önde oluruz. Turizmciler için ve Mardinliler için de çok önem taşıyor. Kente gelen misafirler, en çok Mardin Kalesi’ne çıkmayı arzu ediyor. Bölgemizde yaşanan olaylardan dolayı yaşadığımız sıkıntılar, olumsuz bir etki bıraktı. Kalenin açılmasının pozitif etki sağlayacağını düşünüyoruz.”

KARTAL YUVASI OLARAK ADLANDIRILIYOR

Kente hakim tepeye kurulan ve muhteşem taş yapıları taçlandıran kalenin 975 yılında Hamdaniler tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor. Denizden 1.200 metre yükseklikte kurulan kalenin uzunluğu 1 kilometreye ulaşıyor. Çeşitli zamanlarda Mardin’e uğrayan gezginlerin verdikleri bilgilerden; yapıda ambar, sarnıç, hamam ve cami gibi çok sayıda bölüm olduğu tahmin ediliyor. Bugün sadece temelleri görülebilen kale, çok korunaklı olduğu için kartal yuvası olarak da adlandırılıyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su