TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Madagaskar’ı tanımak ister misiniz?

Yazar Kadir Toprakkaya

TOURMAG Turizm Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Bu sayımızda yeryüzünde son derece özel bir yere sahip olan Madagaskar Adası’nı kapak konusu olarak sizlere sunuyor ve tanımaya davet ediyoruz.

TÜRKİYE’NİN YEDİ BÖLGESİNDEN TURİZM HABERLERİ

Dergi sayfalarında Türkiye’nin yedi bölgesinden turizm haberleri de yer alıyor. Ayrıca Antalya, Bodrum ve Kapadokya turizm bölgelerinden İngilizce olarak haberler de bulunuyor. Sağlık turizmi, gastronomi turizmi, etkinlik ajandası gibi sayfalarımızı da ihmal etmedik.

Madagaskar
GARİP HAYVANLAR ÜLKESİ MADAGASKAR

Değerli editörlerimizden Güliz Elal, çalışmasını iç sayfalarımızda yayınlanmak üzere köşe yazısı olarak gönderdiğinde öylesine etkilendik ki, “Bu mutlaka kapak olmalı” dedik. Bu kararı almamızda etkili olan Elal’ın notu şöyleydi: “Madagaskar, sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ve endemisite açısından yeryüzünde istisnai bir yere sahip; yani bu adada yaşayan bitki ve hayvan türü sayısı, hemen hemen başka hiçbir yerde rastlanmayan çoklukta ve bu bitki ve hayvanların çoğu, dünyanın başka hiçbir yerinde yaşamıyor. Madagaskar, kendine özgü evrim sonucu garip hayvanlar ülkesi olmuş. Örneğin, 80 tür bukalemuna ev sahipliği yapıyor; bu da yeryüzündeki tüm bukalemunların üçte ikisi anlamına geliyor. Ada, biyolojik çeşitliliğini jeolojik geçmişine borçlu…”

SAFFET EMRE TONGUÇ: EZBER BOZAN BİR YAZ!

Yeni sayımızda Saffet Emre Tonguç, “Ezber Bozan Bir Yaz” olarak gördüğü 2020’den bahsederek; “2020 yazı, başka hiçbir yaza benzemiyor. Çünkü karşımızda ekonomi, terör, iklim, diplomasi vs. gibi tek bir sorun değil, birden çok sorunun birleşiminden doğan yeni bir tablo var” ifadelerini kullandı.

SERDA BÜYÜKKOYUNCU: YENİDEN ŞEKİLLENEN TURİZM

Serda Büyükkoyuncu ise yazısında şu mesajı verdi: “Her ne kadar yaşanmakta olan pandemi süreci turizmi çok ciddi etkilemiş olsa da seyahat ve seyahat etme isteği kana karıştı mı bir kez, vazgeçmesi çok zor…”

EFSANELERİYLE BÜYÜLEYEN MİSTİK ŞEHİR: ŞANLIURFA

Yazarmız Sema Taştan Çelepci, TOURMAG’in bu sayısında Şanlıurfa’yı yazdı ve şehre bambaşka bir açıdan baktı: “Bolonya’ya gittiğimde orada dünyanın ilk üniversitesi olduğu söylenen Bologna Üniversitesi’nden bile eski olduğu söylenen bir üniversitenin Harran’da bulunduğunu duyunca, merakım katlanarak arttı.”

ERTAN ÖZYİĞİT: 7,5 MİLYAR İNSAN HEDEFLENİYOR

Arkadaşımız Pınar Baltacı, “Kayıt Dışı” progamı ile gündemde olan Ertan Özyiğit ile bir söykeşi gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl eylül ayında dünyanın yeni bir virüs salgını ile karşılaşacağını ilk kez söyleyen Özyiğit’ten, şimdi de oldukça şaşırtıcı bir koronavirüs yorumu geldi: “7,5 milyar insan hedeflerniyor!”

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER