Kadir Toprakkaya

Lösemili çocuklar denizin keyfini çıkarıyor

Lösemili çocuklar denizin keyfini çıkarıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tedavi sürecinde sosyal hayattan, arkadaşlarından, tatilden ve denizden uzak kalan lösemili minikler LÖSEV’in Bodrum’daki Oteli’nde denizin ve güneşin tadını çıkarıyorlar. Aileleriyle birlikte Türkiye’nin dört bir tarafından gelen çocuklar ücretsiz olarak doyasıya eğleniyorlar.

Lösev

Lösemi ve kanserli çocukların morallerini yüksek tutmaları için pek çok etkinlik düzenleyen LÖSEV 20. yılında bir ilki gerçekleştirdi. Bodrum Turgutreis’teki otelinde lösemili-kanserli çocuklara ve ailelerine ücretsiz tatil imkânı sağladı. Türkiye’nin dört bir yanındaki LÖSEV’e kayıtlı lösemili-kanserli çocuklar ve aileleri, Bodrum’a gelerek bir hafta boyunca tam pansiyon tatil yapıyorlar.

Atölye çalışmaları da var

Deniz kıyısındaki otelin plajında oynayan, denize giren lösemili-kanserli çocuklar için gönüllü eğitmenler tarafından gerçekleştirilen aktiviteler de var. Yoga, nefes terapisi, yüzme, çeşitli oyunlar, seramik atölyesi gibi atölye ve etkinliklerle çocuklar denize girmedikleri zamanlarda da keyifli vakit geçiriyorlar.

Bir yandan hayatlarında hiç olmadığı kadar eğlenen, denizin tadını çıkaran çocuklar, öte yandan hayatları boyu kendilerine lazım olacak bilgileri de “Sağlıklı Yaşam ve Sağlıklı Beslenme” atölyesinde öğreniyorlar. Lösemili çocuklar ve aileleri otel dışında da keyifli vakit geçirme imkânı buluyor. Çevre gezilerine katılıyorlar.

Yaz boyunca sürecek

Lösemili oğluyla birlikte tatil yapma imkânı bulan bir anne “Biz oğlumla birlikte bu tatili duyduğumuzda çok heyecanlandık. Oteli bağışlayanlara, LÖSEV’e çok teşekkür ediyoruz. Güneşin, denizin tadını çıkarmamızı sağladıkları için minnettarız.” dedi.

Edirne’den lösemili oğluyla birlikte tatil yapmaya gelen Ceylan Toker ise “Çocuklarımızın zorlu tedavi sürecinden sonra burada hep birlikte eğlendiklerini görmek biz anneleri çok mutlu ediyor. Oteli bağışlayanlara, LÖSEV çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz” diyerek duygularını ifade etti.

LÖSEV Bodrum Oteli bugüne kadar Çorum, Giresun, Eskişehir, Aksaray, Balıkesir, Konya, Karabük, İstanbul, Ankara, Kırklareli, Kayseri ve K. Maraş’tan aileleri ağırladı. Bodrum LÖSEV Oteli, yaz boyunca diğer illerden de aileleri ağırlamaya devam edecek. LÖSEV’e kayıtlı 30 bini aşkın hasta var. Bunların yüzde 87’si asgari gelir düzeyinin altında olduğu için kendi olanaklarıyla tatil yapma imkânına sahip değiller.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su