Cenay Toprakkaya

Kunst Kebab: Toplumsal Mekanda Sanat ve Yemek

Kunst Kebab: Toplumsal Mekanda Sanat ve Yemek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Viyana’nın müzeler bölgesi olan Museums Quartier’ın metro alt geçidinde yer alan bir restoranda düzenlenen Kunst Kebab Sergisi, yemek ve çağdaş sanat ilişkisine odaklanıyor. Deniz Güvensoy ve Deniz Beşer’in eş küratörlüğünde 2-16 Aralık 2017 tarihleri arasında organize edilen sergiye farklı ülkelerden 13 sanatçı, mekana müdahale yöntemlerinin benimsendiği yapıtlarıyla katkıda bulunuyor.

Türkiyeli bir göçmen tarafından işletilen mekanda; resim, fotoğraf, enstalasyon, video, heykel, dijital baskı ve performans gibi farklı medyumlardan yapıtlar yer alıyor. Sergi  süresince  çeşitli  workshop,  performans  ve film gösterimleri yapılması da planlanıyor. Kunst Kebab Sergisi’ne; 55. Venedik Bienali’ne katılan küratör ve film yapımcısı Khaled Ramadan, Avusturyalı feminist sanatçı  ONA  B., Bulgar sanatçı Kamen Stoyanov’un yanı sıra Katharina Swoboda, Elisa Jule Braun, Jelena Micić, Žarko Aleksić, Boris Beja, Serra Tansel, Joshua James Zielinski ve Fatih Aydoğdu katkıda bulunuyor.

YEMEK YEME EDİMİNİN ÇAĞDAŞ SANATTA ELE ALINIŞ BİÇİMLERİNE ODAKLANIYOR

Serginin kavramsal çerçevesi, bir kültürel pratik ve de yaşamsal faaliyet olan yemek yeme ediminin çağdaş sanatta ele alınış biçimleri üzerine odaklanıyor. Sanat tarihinde yemek üzerine yapılmış önemli çalışmalar olmasına karşın yine de tat alma duyusu, sanatın en az ilgi gösterdiği duyulardan biridir. Ancak yemek, tat almanın dışında aynı zamanda yerel ve ulusal kimliğimizi oluşturan önemli ögelerden biridir. Ortak yeme alışkanlıkları ve mutfakların benzerliği toplumları birbirine yakınlaştırırken; dini yasaklar, ritüeller, gelenekler, ahlaki ve zihniyete dayalı farklılıklar nedeniyle kültürleri birbirinden de ayırabilir.

SANAT VE HAYATI YAKINLAŞTIRAN YENİ İMKANLAR VE KARŞILAŞMALAR

Yemek, temel beslenme ihtiyacından çok daha fazlasını ifade edebilir; nereden geldiğinizi, yaşadığınız yeri, ait olduğunuz toplumsal sınıf ve de vücudunuzun durumu üzerine birçok bilgi taşır. Bir diğer hedefi toplumsal mekanı sanat pratiklerini kullanarak dönüştürmenin yöntemlerini araştırmak olan Kunst Kebab Sergisi’nde, kebap restoranı gibi gündelik hayata dair farklı bir mekanı sergi alanına dönüştürerek, sanat ve hayatı yakınlaştıran yeni imkanlar ve karşılaşmalar yaratılması amaçlanıyor.

Kunst Kebab

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor