Hava Asal

Kosova’dan Antalya’ya 22 bin turist

Kosova’dan Antalya’ya 22 bin turist
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

2014 yılı içinde Kosova’dan Antalya’ya 22 bin turistin tatil için geldiği açıklandı.

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Cüneyd Ustaibo, yaptığı açıklamada, Kosova ile Türkiye arasındaki turizm hareketliliğinin uzun zamandan beri gelişme gösterdiğini, bilhassa son yıllarda artışın daha fazla görüldüğünü belirtti.

Ustaibo,”Bu yıldan itibaren Kosovalılar yalnızca Antalya bölgesini değil, Türkiye’nin diğer turistik yaz bölgelerini ziyaret etmektedirler. Tabi ki en çok tercih edilen bölge Antalya bölgesidir. Kasım ayına kadar elimize gelen verilere göre 22000 civarında Turist Antalya’yı ziyaret etmiştir. Antalya’ya giden turist sayısı, geçen senenin verilerine göre az bir düşüş yaşamıştır. Fakat önceden de belirttiğim gibi Kosovalılar Türkiye’nin diğer bölgeleri de ziyaret etmektedir” dedi.

Kosova’nın 1.8 milyonluk bir nüfusa sahip olduğuna dikkat çeken Ustaibo, şunları söyledi:

“Kosovalılar tatili seviyorlar. Her yıl yaklaşık 850000 kişi yaz tatili için çeşitli ülkeleri ziyaret etmektedirler. Bunların çoğu Arnavutluk ve Karadağ’ı tercih ediyorlar. Bu nedenle Antalya bölgesindeki otel işletmecilerine büyük is düşmektedir. Çünkü bu sayının sadece % 3 u Antalya’ya geliyor. Eğer bu sayının ve Kosova’daki potansiyelinin artması isteniyorsa, buralarda daha çok tanıtım yapılmalıdır. Bu sayı kısa bir sure içinde 5o binlere de çıkabilir. Kosova, otelciler için çok iyi bir alternatif pazar haline gelebilir. Kosovalılar genelde 5 yıldızlı otelleri tercih ederler. Bu nedenle Antalya ve diğer bölgelerdeki oteller tarafından Kosova’ya daha çok ilginin olmasını bekliyoruz. Kosovalılar bir haftalık tatilde kişi başı ortalama 500-600 Euro harcama yapmaktalar. Bizler burada daha çok Türkiye ve Kosova arasındaki Turizmin gelişmesini bekliyoruz. Çünkü bu ilerdeki dönemde iki ülkelerin ekonomi ilişkisini arttıracaktır. Turizm bir ekonomidir ve bunun gelişmesi ile bizler de gelişeceğiz.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor