Haber Merkezi

Kocaeli’de Roma dönemine ait lahit mezar bulundu

Kocaeli’de Roma dönemine ait lahit mezar bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde, İSU Genel Müdürlüğü inşaat alanında yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit mezar sayısı 5’e yükseldi.

Geçtiğimiz gün Serdar Mahallesi’ndeki İSU Genel Müdürlüğü binası alanında inşaat için başlatılan temel kazıları sırasında 3 lahit mezara rastlanılması üzerine Kocaeli Müze Müdürlüğü görevlileri harekete geçti. Söz konusu alanda arkeolojik çalışmalara başlayan Müze Müdürlüğü görevlileri, iki lahit mezar bulgusuna daha ulaştı. Roma döneminde yaşayan orta sınıf üstü insanlara ait olduğu tahmin edilen mezarlar, çalışmaların tamamlanmasının ardından müzeye taşınacak.

lahit mezar

ARALARINDA ÇOCUK MEZARLARI DA VAR

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, şu anda bölgede çalışmaların devam ettiğini belirterek; “Lahit mezar sayısı şu anda 5 oldu. İstanbul yönüne doğru iki lahit daha bulundu. Lahitlerde yapılan ilk incelemelere göre, aralarında çocuk mezarları da var. Diğer mezarlardan boyut olarak daha küçük. Alanda çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su