Haber Merkezi

KKTC’nin 33. kuruluş yıldönümü kutlandı

KKTC’nin 33. kuruluş yıldönümü kutlandı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

KKTC’nin 33. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda tören düzenlendi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, törende yaptığı konuşmada KKTC’nin 33. kuruluş yıldönümü kutlama törenlerine katılmaktan ve Kıbrıs Türk halkının bu onurlu gününde yanında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Türk halkının selam ve sevgilerini ileten Türkeş, “Yeşil ada” olarak bilinen Kıbrıs adasının bugün yine tarihi günlerinden birini yaşadığını belirtti. Tuğrul Türkeş, Akdeniz’in incisi bu güzel adada 1974 koşullarına gelindiğinde Kıbrıs Türkleri için karanlık, kasvetli, sıkıntılı günler yaşandığını belirterek, Kıbrıs Türk halkının varlık mücadelesi verdiğini, yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını anlattı.

kktc-nin-33-kurulus-yildonumu-kutlandi-2

33 YAŞINDA GENÇ BİR DELİKANLI

O yıllarda Türkiye’nin uluslararası meşruiyeti olan bir barış harekatı ile Kıbrıs Türkü’nün yardıma koştuğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Türkeş, Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’nün hep yanında olduğunu ve yok edilmesine izin vermeyeceğini bir kez daha gösterdiğini söyledi. Türkeş, başka bir çıkar yol kalmaması üzerine 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu belirterek, o gün ilan edilen devletin bugün 33 yaşında genç bir delikanlı olduğunu, sadece bir devlet değil, Kıbrıs Türklerinin haklı mücadelesinin çelikleşmiş iradesinin en yüce sembolü olduğunu vurguladı.

kktc-nin-33-kurulus-yildonumu-kutlandi-3

HAKSIZ TECRİDE RAĞMEN BÜYÜME DEVAM EDİYOR

KKTC’nin kuruluşu ile burada iki toplumun var olduğunun ilan edildiğini ve bu gerçeği kabul etmeyenlere en güzel cevabın verildiğini belirten Tuğrul Türkeş, sözlerine şöyle devam etti: “33 yıl önceki bu gelişme, ortaya yüzü Batı’ya dönük, muasır medeniyet seviyesini hedefleyen, demokratik, laik bir hukuk devletinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kıbrıs Türk toplumu KKTC ile varlıklarını temsil etme, haklarını meşru şekilde arama imkanı bulabilmiştir. Kuruluşundan bu yana sadece 33 yıl geçmesine rağmen demokratik geleneklerini sağlam temellere oturtan, kendi meclisine ve bürokratik kurumlarına sahip olan KKTC, maruz bırakıldığı haksız tecride rağmen sosyal ve ekonomik alanda da büyümeye devam etmektedir. 33 yılda gelinen noktada KKTC, hem bir turizm hem bir eğitim merkezi kimliğini kazandı. Bugün dünyanın dört bir yanından eğitim için gençlerin tercihinin KKTC olması ve haksız tecrit ve ekonomik ambargolara rağmen turistlerin KKTC’ye duyarsız kalmaması bunun en güzel kanıtıdır.”

kktc-nin-33-kurulus-yildonumu-kutlandi-4

KIBRIS TÜRK HALKININ MEŞRU HAKLARI TESLİM EDİLMELİ

Türkeş, gelecekte özellikle enerji kaynakları ve bölgesel enerji hatları konusunda da KKTC’nin taşıyacağı önemin ortada olduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türklerinin meşru haklarının daha geç olmadan teslim edilmesini diledi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su